Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

W tym roku dokumentacja rewitalizacji parku
Nasz Tczew

W tym roku dokumentacja rewitalizacji parku

Sześć firm jest zainteresowanych stworzeniem dokumentacji związanej z planowaną rewitalizacją zabytkowego Parku Miejskiego. Władze miasta będą ubiegać się o środki unijne, aby w kolejnych latach móc przystąpić do realizacji zadania wartego nawet kilkanaście milionów złotych.

W październiku dwie firmy były zainteresowane wykonaniem dokumentacji budowlano-wykonawczej Parku Miejskiego, jednak zwycięzca przetargu nie dostarczył wymaganych dokumentów do podpisania umowy, dlatego procedurę trzeba było ponowić na początku tego roku. Tym razem zgłosiło się więcej firm.

Oferty opiewają na kwoty od 193 tys. do 936 tys. zł. Na wykonanie dokumentacji miasto zabezpieczyło w budżecie 300 tys. zł. Koszt wykonania całej inwestycji może sięgnąć nawet 15 mln zł. Celem rewitalizacji Parku Miejskiego jest przywrócenie jego wyglądu sprzed ponad stu lat.

W zrewitalizowanym parku będzie przywrócony układ komunikacyjny na podstawie dawnych map, zdjęć i śladów w terenie. W miejscu dotychczasowego amfiteatru powstanie letnia, niewielka scena dla kameralnych koncertów, zaś amfiteatralna polana po usunięciu obecnych siedzisk, wyposażona będzie w mniej liczne drewniane ławki i leżaki, sprzyjające wypoczynkowi i uczestniczeniu w ewentualnych występach. Zniknie ogrodzenie wydzielające teren amfiteatru. Oczko wodne z żabkami otrzyma naturalne dno, które umożliwi posadzenie na brzegu roślin wodnych, bagiennych i nadbrzeżnych. Po obu stronach zbiornika przywrócone zostaną nasadzenia rosnących tam dawniej wierzb płaczących.

W budynku mieszkalnym przy ZWiK w pobliżu zbiornika mogłaby powstać restauracja. W południowej części założenia parkowego powstanie ścieżka przyrodnicza, z kolei we wschodniej płytki zbiornik wodny, który dzięki systemowi niewysokich fontann będzie stanowił wodny plac zabaw dla dzieci. Prezydent Tczewa uprzedza, że rewitalizacja parku będzie zadaniem wieloletnim.