Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Wiceminister kultury o sytuacji Mostu Tczewskiego
Nasz Tczew

Wiceminister kultury o sytuacji Mostu Tczewskiego

Miesiąc temu tczewskie starostwo otrzymało z Polskiego Ładu ponad 60 milionów złotych na kolejny etap odbudowy Mostu Tczewskiego. Sprawdzamy, na jakim etapie są obecnie przygotowania do inwestycji. Sprawę komentuje wiceminister kultury Jarosław Sellin, pomorski konserwator zabytków oraz starosta tczewski.

Powiat tczewski obecnie dysponuje 65 milionami złotych, które zostaną przeznaczone na dokończenie drugiego z czterech planowanych etapów odbudowy Mostu Tczewskiego. Drugi etap dotyczy prac wykonywanych po tczewskiej, czyli zachodniej stronie mostu. Prace te w 2019 roku zostały przerwane przez pomorskiego konserwatora. Igor Strzok liczy teraz na to, że starostwo szybko pozyska aktualizację projektu budowlanego, tak by prace mogły ponownie ruszyć.

Starostwo kilka dni temu ponownie ogłosiło przetarg na stworzenie aktualizacji dokumentacji po tym jak poprzedni przetarg trafił do Krajowej Izby Odwoławczej. Dopiero po zaktualizowaniu dokumentacji starostwo będzie mogło ogłosić przetarg na wielomilionowe prace budowlane. Już teraz starosta rozgląda się za nowymi źródłami na kolejne środki. Rząd ogłosił, że następna edycja Polskiego Ładu oferująca łącznie 3 mld zł będzie dotyczyć dróg, a most to właśnie droga. Wnioski można składać do połowy lipca.

Gdy już odbudowana zostanie zachodnia część mostu, przyjdzie czas na odbudowę części lisewskiej. W tym celu starostwo będzie musiało także i w tym przypadku ogłosić przetarg na sporządzenie dokumentacji. Pomorski konserwator liczy na odbudowę z detalami.

Przez ponad dwa lata patowa sytuacja uniemożliwiała odbudowę Mostu Tczewskiego z powodu braku woli politycznej po stronie rządu. Kilka miesięcy temu taka wola się pojawiła. Rządzący podchwycili pomysł inicjatorów petycji #MostTczewskiJakWesterplatte, aby na moście stworzyć oddział Muzeum II Wojny Światowej.