Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Jadwiga koncert
Nasz Tczew

Widowisko z okazji święta patronki Tczewa

Zespół wokalny Nieboskłonni z zaprzyjaźnionymi muzykami i kadrą Zespołu Szkół Katolickich przygotowali spektakl teatralno-muzyczny z okazji święta patronki naszego miasta świętej Jadwigi. Widowisko zatytułowane “Twierdza” miało charakter edukacyjny, nawiązywało również do współczesnej sytuacji społecznej, ale najwięcej emocji wzbudzały muzyczne interpretacje polskich przebojów.

Blisko pięć lat temu święta Jadwiga Andegaweńska została ogłoszona patronką naszego miasta. Królowa Polski z XIV wieku jest również patronką Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie. To właśnie społeczność tej placówki rokrocznie przypomina, że 8 czerwca, na pamiątkę kanonizacji świętej Jadwigi, obchodzimy jej święto.
W tym roku z inicjatywy Karoliny Kornas wicedyrektor ZSK, zarazem prowadzącej zespół wokalny Nieboskłonni oraz Joanny Czirson, polonistki z katolika, powstał spektakl muzyczny. W widowisko zatytułowane “Twierdza” zaangażowało się wiele osób. Oprócz Nieboskłonnych tczewscy muzycy, aktorzy a także Centrum Kultury i Sztuki.

W spektaklu połączono kilka form przekazu, zarazem poruszono wiele tematów – głównie problemy społeczne, rodzinne wywołane pandemią. Sceny dramatyczne były poruszające, a dobrano do nich znane, nacechowane różnorodną ekspresją utwory muzyczne.

W ten rodzinno-muzyczny dramat wpleciono biograficzną lekcję online o świętej Jadwidze. Ciekawie wypadło dopasowywanie jej dokonań do współczesnych czasów. Widzowie docenili fakt, że po długiej przerwie, chociaż wciąż z obostrzeniami pandemicznymi, ale mogli obcować z kulturą, zobaczyć to muzyczne widowisko. Tym, którzy nie mogli 8 czerwca być w sali Centrum Kultury i Sztuki informujemy, że będzie szansa zobaczyć w całości autorski spektakl “Twierdza” w internecie. Będzie taka możliwość na kanale Youtube miasta Tczew, premiera w niedzielę 13 czerwca o godzinie 17.00.