Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

warsztaty skrzypcowe 2018
Nasz Tczew

Wielka orkiestra młodych skrzypków

Wielka orkiestra składająca się z młodych skrzypków z pomorskich szkół muzycznych wystąpiła w Centrum Kultury i Sztuki. Zaprezentowała spektakl muzyczny zatytułowany “Roztańczone skrzypce”.

Warsztaty skrzypcowe są organizowane dla dzieci ze szkół muzycznych pierwszego stopnia – tych początkujących. To inicjatywa nauczycielek placówek z pomorskich miejscowości, które zauważyły, że ich podopieczni potrzebują integracji i zabawy, a nie wyłącznie rywalizacji w konkursach dla wyróżniających się dzieci.
Od kilkunastu lat co roku w innej miejscowości odbywają się warsztaty zwieńczone koncertem. W tym roku nauczycielki z Tczewa: Aldona Śmietańska, Krystyna Dettaff-Czocher i Marta Kołodziejska-Kacprzak podjęły się trudu przygotowań i organizacji warsztatów właśnie w grodzie Sambora. Po wielu miesiącach przygotowań indywidualnych dzieci spotkały się w Centrum Kultury i Sztuki i od rana ćwiczyły wspólny występ.
W dwunastej edycji Międzyszkolnych Warsztatów udział wzięli młodzi instrumentaliści z Gdańska, Kartuz, Kościerzyny, Malborka, Pucka, Pelplina i Tczewa. Łącznie na scenie stanęło 52 skrzypków – uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami. zaprezentowały muzyczny spektakl.

Koncert był wielkim wydarzeniem nie tylko dla muzyków. Był również wielkim przeżyciem dla widzów, którzy nie szczędzili młodym artystom braw, często włączali się klaszcząc do rytmu zorby czy czardasza. Zespołem dyrygowała Danuta Kowalczuk, a akompaniował na instrumencie klawiszowym Filip Grzelachowski. Ważną rolę w muzycznym przedstawieniu odegrały młode tancerki – baletnice z Tczewa i uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku.
Wielka orkiestra łącznie zagrała 17 tanecznych utworów: wśród nich klasyka, folklor i rozrywka: Taniec węgierski Brahmsa, czy Marsz Radetzkiego J. Straussa, a także krakowiak, oberek i polka oraz cha-cha czy rock’n’roll.