Konkurs wokalny imienia Stanisława Jopka ma ideę upowszechnienia twórczości Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wojewódzkie eliminacje tego ogólnopolskiego wydarzenia odbyły się niedawno w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Mazowsze to żywa legenda polskiej kultury, nasza narodowa reprezentacja, która powstała, żeby kultywować ludowe tradycje, ale również tworzyć w oparciu o polskie wartości
na najwyższym poziomie. Stanisław Jopek, to członek chóru Mazowsze, który został pierwszym solistą zespołu. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy na całym świecie wzbudzał uwielbienie i podziw.
Dlatego został on patronem ogólnopolskiego konkursu, którego druga edycja jest organizowana w tym roku. Wojewódzkie eliminacje w ośrodkach kultury to pierwszy etap tego wydarzenia. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie przeprowadziło promocję i konkurs wraz z przedstawicielami zespołu mazowsze dla województwa pomorskiego. Regulamin określa repertuar, z którego każdy uczestnik miał wybrać dwa utwory. Występy oceniało pięcioosobowe jury, w którym było dwóch przedstawicieli Mazowsza. Przewodniczącą była Krystyna Dettlaff-Czocher.
Interpretacja niełatwych wokalnie pieśni, często o niezrozumiałej dla młodszych osób treści, nie była łatwym zadaniem.
To jednak największa frekwencja w pomorskim konkursie była w najmłodszej kategorii wiekowej 8-13 lat. przeważały dziewczęta, ale to chłopcy zdaniem pięcioosobowego jury zaprezentowali się najlepeiej. Zwyciężył Adam Kordowski z Gdańska. Drugie miejsce zajął jedyny przedstawiciel miasta-gospodarza konkursu tczewianin Konrad Repiński, a trzecie Marta Sowińska. Ponadto jury przyznało w tej kategorii dwa wyróżnienia – dla Marceliny Zacharskiej i Malwiny Tomczak.
W kategorii 14-19 lat najwyżej oceniono Zuzannę Pałaszewską z Gdańska. Poziom w tej kategorii był wysoki. Dwie wokalistki zajęły drugie miejsce ex-aequo Adrianna Kordowska i Anna Wojciechowska.
Piękne interpretacje utworów i również bardzo wysoki poziom zaprezentowały panie startujące w kategorii dla dorosłych, czyli 26 plus. Zwyciężyła jako jedyna śpiewająca acapella pochodząca z Elbląga Marta Burdynowicz, która jest aktorką musicalową, ma wykształcenie na kierunku wokalno-aktorskim na akademii muzycznej w Gdańsku.
W tej kategorii również jury przyznało dwie równorzędne nagrody drugie Kamili Kmiecik-Nejma i Agnieszce Zarębskiej-Dusznik.
Zbigniew Kułagowski – główny specjalista Działu Koordynacji Pracy Artystycznej i Realizacji Projektów zespołu Mazowsze podziękował wszystkim uczestnikom za udział oraz Centrum Kultury i Sztuki za współpracę. Zaprosił równuiez na drugi etap konkursu i galę finałową, która odbędzie się z udziałem nagrodzonych i zespołu Mazowsze 27 listopada w siedzibie zespołu pieśni i tańca w Otrębusach koło Warszawy.