Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

XII Festiwal Twórczości Kociewskiej
Nasz Tczew

XII Festiwal Twóczości Kociewskiej

Tegoroczny XII Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego jest zorganizowana z rozmachem. W tym tygodniu codziennie odbywają się wydarzenia promujące naszą regionalną kulturę. W piątek 22 listopada odbędzie się gala finałowa Festiwalu.

Festiwal Twórczości Kociewskiej zaplanowany jest na kilka jesiennych miesięcy, a kończy się właśnie w tym tygodniu. To wielowątkowe wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej już od dwunastu lat. Przedsięwzięcie promuje kociewską sztukę i kulturę na różne sposoby. W organizację włączyły się placówki z trzech powiatów – tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. Funkcję edukacyjną festiwalu od początku jego istnienia spełniają konkursy. Etapy finałowe odbywały się w ostatnich dniach w Tczewie – recytacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ogłoszenie wyników połączone z wernisażem w kategoriach prace plastyczne i juwenilia literackie odbyły się w Fabryce Sztuk w Tczewie, a prezentacje sceniczne można było zobaczyć w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Cykl wydarzeń festiwalowych tygodnia finałowego rozpoczęło w poniedziałek spotkanie z fotografią, muzyką i poezją w Fabryce Sztuk. Na wernisażu można było zobaczyć efekty warsztatów fotograficznych, czyli ekspozycję o nazwie „Kociewie w obiektywie”. Potem odbył się bardzo klimatyczny koncert duetu Monika Janeczek-Toporowska i Szymon Brucki, podczas którego artyści śpiewali poezję kociewskich twórców: Andrzeja Grzyba, Małgorzaty Hillar i patrona festiwalu Romana Landowskiego.

Festiwal łączy dzieci i młodzież wielu szkół, członków grup artystycznych skupionych przy ośrodkach kultury i pozaszkolnych placówkach wychowawczych, działających na całym Kociewiu. Przykładem takich działań programy sceniczno-muzyczne, jakie odbyły się we wtorek i w środę w Centrum kultury i Sztuki. „Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia” to widowisko oparte na scenariuszu Agaty Sowy i Jolanty Jank. Wystąpiły w nim osoby w różnym wieku – recytatorzy, muzycy, tancerze, których łączyło jedno – talent i to że są z Kociewia. Zaprezentowały się przedszkolaki z tczewskiej ósemki, uczniowie szkół podstawowych, a także animatorki kultury z Centrum Kultury i Sztuki i ich podopieczni. Wystąpili też mieszkańcy miasta wspierający charytatywny cel poprzez wspólną zabawę. Nie zabrakło seniorów – reprezentowała ich barwna skrzydlata formacja Wiecznie Młodzi. Najwięcej w tym kociewskim-radosnym spektaklu było muzyki, a za sprawą zespołu instrumentalistów i wokalistek publiczność została porwana do zabawy. Nic dziwnego, że w finale cała sala śpiewała wraz z wykonawcami.

Koncert „Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia” oraz przedstawienie z udziałem dzieci i młodzieży z ośrodków kultury z Lubichowa, Subków i Tczewa zatytułowane „Kociewiacy mówią, tańczą i śpiewają” będzie można zobaczyć w całości w Telewizji Tetka.

Organizatorzy z TMZT wraz z tczewskimi placówkami kultury zapraszają na galę finałową Festiwalu w piątek o godzinie 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W programie występy laureatów oraz koncert solistów i Orkiestry Kameralnej Progress.