Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

wkacje z aparatem 2018
Nasz Tczew

Z aparatem o świcie i zmierzchu

W Fabryce Sztuk uroczyście otwarto wystawę będąca zwieńczeniem jedenastej edycji konkursu “Wakacje z aparatem”. W tym roku fotograficy mieli za zadanie uwieczniać świty i zmierzchy.

Już od dziesięciu lat, z inicjatywy Jerzego Cyganowskiego Fabryka Sztuk organizuje konkurs fotograficzny „Wakacje z aparatem”. We wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 450 osób, które dostarczyły ponad dwa tysiace zdjęć. W czwartkowy wieczór odbyło się otwarcie pokonkursowej wystawy, będącej podsumowaniem jedenastej edycji. Dyrektor Fabryki Sztuk Alicję Gajewską zapytaliśmy o regulamin konkursu i frekwencję.

W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele samorządowych władz w tym patroni konkursu – poseł na sejm Kazimierz Smoliński i prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. Zanim rozpoczęło się podsumowanie, minutą ciszy uczczono pamięć tczewskiego fotografika świętej pamięci Stacha Borkowskiego, który z powodzeniem uczestniczył w wielu edycjach “ Wakacji z aparatem”.

Łącznie przyznano 12 nagród. W kategorii zdjęcia promującego Tczew nagrodę główna otrzymał Roman Hudzik, które przedstawiało tczewski most nad Wisła, ale ten kolejowy, a nie zabytkowy z przęsłami Lentzego.
Najlepszym debiutantem jury uznało Mariusza Garczewskiego, autora zdjęcia z tczewskim mostem nad Wisłą, ale od strony bulwaru. W konkursie głównym trzecie miejsce przypadło w udziale Marcinowi Burcławowi za ujęcie tczewskich mostów z lotu ptaka. Dwie najlepsze fotografie pokazywały piękno przyrody. Nadmorski pejzaż Hudzika zajął drugie miejsce, a zwycięzcą została biało-czarna fotografia autorstwa Katarzyny Świątek.

Oglądają zdjęcia wyróżnione, a także te pominięte jakimikolwiek nagrodami rzeczywiście odnosiło się wrażenie, że jurorzy mieli piekielnie trudne zadanie. Oglądający byli pod wrażeniem. Uczestnicy wernisażu również mogli oddać głos na wybrana przez siebie fotografię i mieli z tym sporo trudności. Ostatecznie nagrodę publiczności otrzymała Monika Holz.
W organizacji uroczystości pomogli wolontariusze ze Świetlicy Środowiskowo-Sąsiedzkiej przy ul. Zamkowej pod opieką Magdy Grabowskiej. A wokalnym występem wernisaż uświetniła Emilia Kalinowska z Fabryki Sztuk.