Przez około pół roku mieszkańcy osiedla Górki muszą liczyć się komplikacjami wynikającymi z remontu wiaduktu w ciągu ul. 30 Stycznia. Dotyczy to także przebiegu tras autobusowych, które łączą osiedle Witosa z dworcem kolejowym oraz Starym Miastem. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość i korzystać z objazdów.
Od poniedziałku 24 czerwca obowiązuje nowy, wakacyjny rozkład jazdy tczewskich autobusów. Taka zmiana na okres letni jest już tradycją, jednak od najbliższego poniedziałku 1 lipca zmieni się jeszcze jeden ważny element rozkładu i ta zmiana pozostanie z pasażerami przez około pół roku. Mowa o wprowadzeniu trzech zastępczych linii autobusowych na czas remontu wiaduktu w ciągu ul. 30 Stycznia. W efekcie dwie regularne linie, czyli dwójka i dwunastka zostaną na kilka miesięcy zawieszone, a w ich miejsce powstaną trzy linie zastępcze oznaczone literą „R” jak remont, czyli R2, R12 i R14.
Niektóre kursy linii R12 będą wjeżdżać na teren Górek Przemysłowych, gdzie po wykonaniu pętli wrócą na ulicę Głowackiego. Tam kierowca zmieni na wyświetlaczu numer R12 na R2 i w ten sposób dojedzie do dworca PKP. W efekcie skrócona trasa dwójki i dwunastki będzie łączyć Górki z osiedlem Bajkowym, Suchostrzygami oraz dworcem, ale pominie tradycyjne połączenie tej linii z osiedlem Bema i Starym Miastem poprzez ulicę 30 Stycznia i Wojska Polskiego. Taka sytuacja to spory problem dla uczniów mieszkających na osiedlu Witosa, którzy uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 10. W jaki sposób mają oni dotrzeć na lekcje, skoro podczas remontu wiaduktu piesi i rowerzyści także nie będą mogli z niego skorzystać? Komunikacja Miejska w Tczewie wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i wprowadzi zastępczą linię R14, która połączy Górki z osiedlem Kolejarz, Starym Miastem, osiedlem Bema i Czyżykowem.
Trasa R14 pominie dojazd do dworca. Niektóre kursy tej linii także dotrą na Górki Przemysłowe. Wzdłuż ulicy Żeromskiego, na której tymczasowo pojawią się autobusy, powstaną dwie pary przystanków – jedna w pobliżu podstawówki, druga w sąsiedztwie przychodni zdrowia. Obecnie wzdłuż ul. Żeromskiego mieszkańcy parkują swoje samochody. Aby autobusy mogły się na niej zmieścić, wkrótce zostaną zamontowane znaki z zakazem zatrzymywania się.
Starostwo Powiatowe, które zleciło remont wiaduktu, informuje, że planowany termin zakończenia prac i przywrócenia stałej organizacji ruchu to 18 grudnia tego roku. Kompleksowy remont obiektu jest konieczny ze względu na jego fatalny stan techniczny. Wartość zadania, które zostało dofinansowane z Polskiego Ładu, to ponad 3 mln i 700 tys. zł.