Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Biało-czarna parada i konkurs

Pierwszy dzień XVII In Memoriam Festiwalu za nami. Imprezę rozpoczęła biało-czarna parada ulicami Starego Miasta. W konkursie piosenek Grzegorza Ciechowskiego udział wzięło piętnastu wykonawców. Główną nagrodę przyznano Julii Biłek, która zaśpiewała Dziewczynę Szamana z repertuaru Justyny Steczkowskiej.

Już po raz siedemnasty w rodzinnym mieście Grzegorza Ciechowskiego jest organizowany festiwal pamięci tego artysty – muzyka, kompozytora, autora tekstów, poety. Inicjatorem In Memoriam i głównym organizatorem tego cyklicznego wydarzenia o ogólnopolskim zasięgu jest Józef Golicki.
W grudniu minęła siedemnasta rocznica śmierci Ciechowskiego. Pamięć o nim w Tczewie jest wciąż żywa i nie tylko za sprawą koncertów, konkursów muzycznych opartych na twórczości lidera zespołu Republika. Świadczą o tym również hapeningi będące wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi. W tym roku była to biało-czarna parada, która przeszła z dziedzińca Fabryki Sztuk na Plac Hallera.

Głównym wydarzeniem pierwszego dnia In Memoriam był finał trzynastego ogólnopolskiego konkursu piosenek Grzegorza Ciechowskiego, jaki odbył się w sali Centrum kultury i Sztuki. Józef Golicki powiedział, że historia In Memoriam zatoczyła koło, bo tu odbyła się pierwsza edycja festiwalu.

Do finału konkursu zakwalifikowano 15 zespołów z całego kraju, w tym były dwa duety i jedna wokalistka śpiewająca z akompaniamentem. Każdy z wykonawców wykonał jeden z utworów autorstwa Grzegorza Ciechowskiego, nie tylko z jego repertuaru solowego czy Republiki. Był on też autorem tekstów, aranżerem i producentem dla kilku innych znanych polskich artystów. Widzom, jak się później okazało również jurorom, najbardziej spodobała się interpretacja “Dziewczyny szamana” z repertuaru Justyny Steczkowskiej. Utwór śpiewała najmłodsza uczestniczka konkursu 14-letnia Julia Biłek, która przyjechała do Tczewa z czeladzi koło Katowic. Akompaniował jej Krzysztof Wojciechowski.
Julii przyznano grand prix festiwalu, otrzymała także nagrody fan klubu Republika marzeń oraz Tczewskiej Grupy Motocykli Ciężkich Tornado. Pierwsza nagroda trafiła do zespołu Absyntia, który wykona utwór Moja Angelika, druga nagrodę otrzymała formacja o nazwie Mexyk. Łodzianie wykonali utwór “Fanatycy ognia”.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1777), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:40 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (2 czerwca 2020 r.)

 • 08:05 - Mini Gdynia Open 2020

  Gala Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Mini Gdynia Open 2020, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni cz. 2 (27 lutego 2020).

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1777), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:40 - Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 2 czerwca 2019 r.)

 • 10:05 - W czasie deszczu dzieci się nudzą

  Koncert z okazji 10 lat Orkiestry Kameralnej Progress (9 czerwca 2019)

 • 11:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1777), Informator epidemiczny, Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:40 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (2 czerwca 2020 r.)

 • 13:05 - Beltaine & Glendalough - muzyka i taniec

  Koncert muzyki celtyckiej z okazji Dnia Świętego Patryka w wykonaniu zespołu muzycznego Beltaine i tanecznego Glendalough w Centrum Kultury i Sztuki (marzec 2019)

 • 13:45 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM