Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Diecezja musi przeprosić ofiarę molestowania

Diecezja pelplińska, parafia św. Kazimierza w Kartuzach oraz były ksiądz Andrzej S. muszą solidarnie zapłacić 400 tysięcy złotych zadośćuczynienia oraz listownie przeprosić Marka Mielewczyka. Cała Polska poznała historię tego mężczyzny dzięki filmowi braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Mielewczyk był w latach 80-tych ministrantem w Kartuzach i padł wówczas ofiarą molestowania seksualnego przez ówczesnego księdza Andrzeja S. Prawomocny wyrok w tej sprawie zapadł w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Marek Mielewczyk czekał na ten moment pięć lat.

W 2017 roku Marek Mielewczyk zmienił treść pozwu i zażądał nie dziesięciu tysięcy, a niemal miliona siedmiuset tysięcy złotych zadośćuczynienia. W tym samym roku zapadł wyrok w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, który odrzucił pieniężne zadośćuczynienie.

W październiku Sąd Apelacyjny w Gdańsku zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego i zobowiązał do przeproszenia nie tylko byłego księdza, ale także parafię oraz diecezję pelplińską. Pozwani mają również solidarnie zapłacić łącznie 400 tys. złotych na rzecz Marka Mielewczyka. Poprosiliśmy rzecznika biskupa pelplińskiego o komentarz w tej sprawie oraz o odpowiedź na pytanie, czy diecezja złoży skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Rzecznik odmówił komentarza telefonicznego. Przesłał jedynie oświadczenie pisemne, które nie odpowiada na zadane przez nas pytania.

Ks. prał. Ireneusz Smagliński: „Z całą stanowczością należy podkreślić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dla duchownych, którzy dokonują wobec małoletnich przestępstw na tle seksualnym. O treści wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 8 października 2019 r. władze diecezji dowiedziały się z przekazów medialnych i jest to niedostateczna podstawa do określenia ewentualnych dalszych kroków prawnych. Podobnie jak przed Sądem I instancji, diecezja pelplińska wyraża współczucie panu Markowi Mielewczykowi z powodu krzywdy, jakiej doznał od byłego duchownego, bez względu na kwalifikację prawną czynów tego ostatniego.”

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:50 – Kulturalne Pogaduszki

  Goście redaktor Barbary Jackiewicz mówią o imprezach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki oraz innych działaniach tej placówki (wydanie z 2 lipca 2020)

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Relacja z niedzielnej mszy z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (godz. 11.15)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:30 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 19:50 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 20:00 – Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 30 czerwca 2020 r.)

 • 20:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM