Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Dlaczego kapsuła czasu jest nadal zamknięta?

Wciąż nie wiadomo, kiedy poznamy zawartość kapsuły czasu, która dwa miesiące temu została odnaleziona przy remontowanym Moście Tczewskim. Zaproszony do naszego studia archeolog wyjaśnił, z czego wynika tak długie oczekiwanie na otwarcie kapsuły.

Przypomnijmy, że 15 kwietnia pracownicy budowy trafili na kamień węgielny wraz z kapsułą czasu i tablicą, które w 1851 roku zostały wmurowane w fundament przyczółka Mostu Tczewskiego przez samego ówczesnego króla Prus, Fryderyka Wilhelma IV. W kwietniu starosta wstępnie szacował, że otwarcie kapsuły powinno nastąpić w krótkim czasie. Po majówce okazało się, że zawartości znaleziska szybko nie poznamy. Mijały kolejne tygodnie, w trakcie których dowiedzieliśmy się jedynie, że kapsuła zostanie najprawdopodobniej otwarta w pracowni Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Konkretnego terminu otwarcia do tej pory nie wyznaczono. W trakcie programu „Temat Tygodnia” spytaliśmy archeologa, który pracuje na zlecenie starostwa, o powód przedłużającego się oczekiwania na otwarcie kapsuły.

Najważniejszym pytaniem, które zadają zarówno dziennikarze jak i nasi widzowie, jest to, kiedy możemy spodziewać się otwarcia kapsuły. Otwarcia kapsuły czasu nie mogą się doczekać członkowie Dawnego Tczewa – Wirtualnego Muzeum Miasta.

Podczas prac na ścianach kamienia węgielnego naukowcy trafili na podpisy budowniczych Mostu Tczewskiego datowane na kilka lat przed złożeniem kapsuły czasu w przyczółku. Początkowo planowano zdemontowanie kamienia węgielnego wraz z cokołem i wyeksponowanie go w innym miejscu. Prawdopodobnie tak jednak się nie stanie.

Dodajmy, że tczewskie starostwo planuje stworzyć współczesną kapsułę czasu. Jej zawartości oraz terminu zakopania jeszcze nie ustalono. Po więcej informacji na temat znalezisk związanych z Mostem Tczewskim odsyłamy do programu „Temat Tygodnia”.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:45 – Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Niedzielna msza święta z godz. 9:30 w kościele św. Józefa w Tczewie

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:20 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (10 września 2019 r.)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 15

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (13 września 2019)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. Rodzinne Ogrody Działkowe

  Rozmowa na temat rodzinnych ogrodów działkowych, sposobu na zdrowe i aktywne spędzanie czasu. Gośćmi Urszuli Niewiarowskiej są Henryk Drewa, Marian Okapiec oraz Tomasz Baniecki (11 września 2019)

 • 20:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu