Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Dlaczego kapsuła czasu jest nadal zamknięta?

Wciąż nie wiadomo, kiedy poznamy zawartość kapsuły czasu, która dwa miesiące temu została odnaleziona przy remontowanym Moście Tczewskim. Zaproszony do naszego studia archeolog wyjaśnił, z czego wynika tak długie oczekiwanie na otwarcie kapsuły.

Przypomnijmy, że 15 kwietnia pracownicy budowy trafili na kamień węgielny wraz z kapsułą czasu i tablicą, które w 1851 roku zostały wmurowane w fundament przyczółka Mostu Tczewskiego przez samego ówczesnego króla Prus, Fryderyka Wilhelma IV. W kwietniu starosta wstępnie szacował, że otwarcie kapsuły powinno nastąpić w krótkim czasie. Po majówce okazało się, że zawartości znaleziska szybko nie poznamy. Mijały kolejne tygodnie, w trakcie których dowiedzieliśmy się jedynie, że kapsuła zostanie najprawdopodobniej otwarta w pracowni Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Konkretnego terminu otwarcia do tej pory nie wyznaczono. W trakcie programu „Temat Tygodnia” spytaliśmy archeologa, który pracuje na zlecenie starostwa, o powód przedłużającego się oczekiwania na otwarcie kapsuły.

Najważniejszym pytaniem, które zadają zarówno dziennikarze jak i nasi widzowie, jest to, kiedy możemy spodziewać się otwarcia kapsuły. Otwarcia kapsuły czasu nie mogą się doczekać członkowie Dawnego Tczewa – Wirtualnego Muzeum Miasta.

Podczas prac na ścianach kamienia węgielnego naukowcy trafili na podpisy budowniczych Mostu Tczewskiego datowane na kilka lat przed złożeniem kapsuły czasu w przyczółku. Początkowo planowano zdemontowanie kamienia węgielnego wraz z cokołem i wyeksponowanie go w innym miejscu. Prawdopodobnie tak jednak się nie stanie.

Dodajmy, że tczewskie starostwo planuje stworzyć współczesną kapsułę czasu. Jej zawartości oraz terminu zakopania jeszcze nie ustalono. Po więcej informacji na temat znalezisk związanych z Mostem Tczewskim odsyłamy do programu „Temat Tygodnia”.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 – XX Powiatowy Turniej KGW

  Z archiwum TeTki. Turniej Kół Gospodyń Wiejskich z 2016 r.

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (29 grudnia, godz. 12.30)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 – Pytania do Prezydenta

  Wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (21 stycznia 2020 r.)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 30

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (24 stycznia 2020)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. BIO-odpady i obowiązkowa segregacja

  Rozmowa na temat obowiązkowej segregacji odpadów komunalnych oraz o zmianach, jakie zostały wprowadzone od stycznia 2020 roku, czyli o BIO-odpadach. Gośćmi Urszuli Niewiarowskiej są Adam Burczyk oraz Marcin Cejer (22 stycznia 2020 r.)

 • 20:20 – In Memoriam 2015. Konkurs

  X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego (cz. 1)

   

 • 21:30 – In Memoriam 2015. Konkurs

  X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego (cz. 2)

   

 • 22:40 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM