Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Igor Strzok odwołany z funkcji konserwatora
Nasz Tczew

Igor Strzok odwołany z funkcji konserwatora

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok został odwołany ze stanowiska. Tego ruchu dokonała nowa Generalna Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska, która zastąpiła Jarosława Sellina. Pomorska posłanka Magdalena Sroka uważa, że to pierwszy krok do długo oczekiwanego wznowienia prac na zabytkowym Moście Tczewskim.

Na tę decyzję mieszkańcy całego Pomorza, w tym Tczewa, długo czekali. Igor Strzok pełnił funkcję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków od czerwca 2019 roku. Już kilka miesięcy później, bo pod koniec września, dał się we znaki samorządowi powiatu tczewskiego swoją decyzją wstrzymującą realizowaną wówczas odbudowę Mostu Tczewskiego. Od tego momentu minęły ponad cztery lata i mimo otrzymania z Polskiego Ładu 65 mln zł starostwo wciąż nie może kontynuować prac na moście ze względu na pojawiające się kolejne, nowe uwagi konserwatora odnośnie dokumentacji projektowej. Za kadencji Strzoka podobne problemy jak w Tczewie miały także inne pomorskie samorządy. Długo oczekiwaną decyzję o odwołaniu Strzoka podjęła nowa Generalna Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska, która reprezentuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Pomorska posłanka z PSL Magdalena Sroka deklaruje wsparcie przy kontynuowaniu odbudowy zabytkowego Mostu Tczewskiego. Zapowiedziała to jeszcze podczas kampanii wyborczej.

Posłowie i senatorowie każdej opcji politycznej w ciągu ostatnich dekad obiecywali pomoc przy odbudowie Mostu Tczewskiego. Teraz, po przejęciu władzy w Polsce przez premiera Donalda Tuska, posłanka Sroka ma nadzieję, że podczas aktualnej kadencji temat ten wreszcie uda się ostatecznie zakończyć.

W chwili obecnej nie wiadomo, kto zostanie nowym pomorskim konserwatorem. Nieoficjalnie mówi się o trzech potencjalnych kandydatach – o byłym pomorskim konserwatorze Dariuszu Chmielewskim, o byłej posłance i jednocześnie architekcie Małgorzacie Chmiel, która w poprzedniej kadencji Sejmu stworzyła projekt specustawy o Moście Tczewskim oraz o Barbarze Brzuskiewicz, właścicielce pracowni zajmującej się konserwacją zabytków.