Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nowa ministra pochodzi z Tczewa
Nasz Tczew

Nowa ministra pochodzi z Tczewa

Członkinią nowego rządu Donalda Tuska została pochodząca z Tczewa Agnieszka Buczyńska, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni i od tygodnia minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego. Z kolei ministrą do spraw równości została posłanka Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy, która kandydowała z gdańskiego okręgu wyborczego.

Agnieszka Buczyńska to nowa ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego oraz przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Jest działaczką społeczną i socjolożką, drugą wiceprzewodniczącą i sekretarzem generalnym partii Polska 2050, a od listopada posłanką na Sejm X kadencji. Obecna większość rządząca składa się z Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Agnieszka Buczyńska jest w ugrupowaniu Szymona Hołowni od samego początku. Była członkinią Komitetu Wyborczego Wyborców, gdy kandydował on na prezydenta Polski. Koordynowała wolontariat w trakcie kampanii, a następnie była członkiem założycielem stowarzyszenia Polska 2050.

Agnieszka Buczyńska mieszka w Gdańsku, ale kilka pierwszych lat życia spędziła w Tczewie, konkretnie na Czyżykowie. Tak o swoim dzieciństwie mówiła w trakcie kampanii wyborczej.

Mimo kilkukrotnych prób nie udało nam się uzyskać komentarza od ministry Buczyńskiej. Jak sama o sobie mówi, poszła do polityki, aby dać głos organizacjom pozarządowym i właśnie tym będzie zajmowała się jako członkini rządu Donalda Tuska. Chce otworzyć drzwi dla aktywistów, ekspertów, działających z pasją dla dobra wspólnego.

Agnieszka Buczyńska w trakcie kampanii wyborczej zamieściła jeszcze jeden filmik związany z Tczewem, nagrany na tle mostów. Ministra zapowiada wsparcie w temacie dokończenia odbudowy tego zabytku.

Dodajmy, że podczas październikowych wyborów w okręgu gdańskim kandydatką Nowej Lewicy była pochodząca z województwa zachodniopomorskiego posłanka Katarzyna Kotula. W nowym rządzie Donalda Tuska została ministrą do spraw równości. Województwo pomorskie składa się również z okręgu gdyńskiego. Na tym obszarze mieszkańcy wybrali na posłankę Barbarę Nowacką z Koalicji Obywatelskiej i Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy. Pierwsza z nich została w nowym rządzie ministrą edukacji, a druga ministrą rodziny, pracy i polityki społecznej.