Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

80 lat temu w Tczewie wybuchła wojna
Nasz Tczew

80 lat temu w Tczewie wybuchła wojna

Pierwszego września w Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające okrągłą, osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po raz kolejny podkreślono, że w 1939 roku wojna zaczęła się przy Mostach Tczewskich.

Za nami obchody okrągłej, osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. W Tczewie tradycyjnie odbyły się uroczystości patriotyczne oraz piknik historyczno-militarny. Chociaż symbolem wybuchu wojny jest gdański półwysep Westerplatte, to w coraz większej liczbie podręczników do historii pojawia się informacja o pierwszych bombach w Wieluniu, Szymankowie i Tczewie. Historycy obecnie są zdania, że pierwszy nalot hitlerowskich samolotów miał miejsce w Tczewie, 1 września 1939 roku o godzinie 4:34. W Wieluniu z kolei nalot nastąpił o 4:40, a niemiecki pancernik rozpoczął ostrzał Westerplatte o 4:45. Po godzinie 6 polscy żołnierze wysadzili tczewskie mosty, po to, aby uniemożliwić ich zajęcie przez Niemców. W Tczewie pierwsze bomby wybuchły najwcześniej, choć prawdopodobnie jeszcze wcześniej w Szymankowie i Kałdowie zostali rozstrzelani polscy kolejarze i celnicy. Sprawdziliśmy, czy tczewianie wiedzą, gdzie wybuchła II wojna światowa.

1 września punktualnie o godzinie 15. rozpoczęły się uroczystości patriotyczne. Tym razem do Tczewa nie przyjechał prezydent Polski. Andrzej Duda w tym roku wybrał Wieluń, gdzie w kontekście pierwszych bomb zapomniał wymienić Tczew. Wspomniał jedynie o Westerplatte i Wieluniu. Do Tczewa przyjechał doradca prezydenta, który w imieniu głowy państwa odczytał list.

W uroczystościach w Tczewie uczestniczył również poseł Kazimierz Smoliński, reprezentujący marszałek Sejmu Elżbietę Witek, poseł Jarosław Sellin, reprezentujący premiera Mateusza Morawieckiego, a także przedstawiciele PKP, celników i kościoła. Nie zabrakło kombatantów i przedstawicieli władz samorządowych powiatu tczewskiego i Tczewa. Po przemowach żołnierze oddali salwę honorową.

Pod koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem poświęconym bohaterskim żołnierzom 2. Batalionu Strzelców, obrońcom mostów na Wiśle, polskim celnikom i kolejarzom z Szymankowa. Po części oficjalnej mieszkańcy wzięli udział w pikniku historyczno-militarnym. Na relację z tego wydarzenia zapraszamy do wtorkowego wydania Naszego Tczewa.