Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Filmowcy odtworzyli hitlerowską zbrodnię

Powstaje film o hitlerowskiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim, w którym pojawi się również wątek egzekucji tczewskich zakładników. W ostatni weekend w zdjęciach na terenie między innymi Tczewa wzięło udział kilkuset statystów.

24 stycznia 1940 roku w Tczewie na tzw. świńskim rynku, czyli w okolicy dzisiejszej komendy straży pożarnej, hitlerowcy rozstrzelali trzynastu Polaków. Był to odwet za rzekome podpalenie przez polski ruch oporu niemieckich warsztatów samochodowych ulokowanych w dawnej fabryce „Arkona”, która znajdowała się w miejscu dzisiejszej Fabryki Sztuk. Ciała rozstrzelanych zostały pochowane w masowej mogile w Lesie Szpęgawskim. W ostatni weekend zbrodnię tę odtworzono na potrzeby filmu Sebastiana Bartkowskiego. Obraz „Szpęgawsk 1939” był nagrywany między innymi w Starogardzie Gdańskim, Gniewie i Tczewie.

W Tczewie zdjęcia zostały zrealizowane przy Szkole Podstawowej nr 5 oraz przy dawnych murach obronnych. Reżyser był mile zaskoczony dużą liczbą chętnych, którzy wzięli udział w rekonstrukcji tragicznych wydarzeń. Łącznie w scenach nakręconych między innymi w Starogardzie i Tczewie wystąpiło 340 statystów.

Twórcy filmu mają nadzieję, że premiera odbędzie się jesienią tego roku, czyli w okrągłą, osiemdziesiątą rocznicę zbrodni w Lesie Szpęgawskim.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 – Benefis Pawła Orkisza. U studni

  Koncert formacji U studni. Fragment benefisu z okazji 30-lecia Grupy Pass oraz 40-lecia działalności estradowej Pawła Orkisza (2014)

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiana 18 sierpnia w kościele św. Maksymiliana Kolbego na osiedlu Staszica (godz. 9.30)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:20 – In Memoriam 2015

  X Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

 • 20:30 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu