Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Historia uciekiniera z Auschwitz

3 października minęła setna rocznica urodzin honorowego obywatela Tczewa Kazimierza Piechowskiego. Władze miasta z tej okazji postanowiły przybliżyć mieszkańcom sylwetkę uciekiniera z Auschwitz. Odbyła się okolicznościowa msza, odsłonięto pamiątkową tablicę i zaprezentowano film z udziałem Piechowskiego o historii jego życia.

Urząd miejski w ramach obchodów Roku Kazimierza Piechowskiego specjalne uroczystości i spotkania upamiętniające uciekiniera z Auschwitz przygotował na 3 października, czyli w 100-lecie urodzin honorowego obywatela Tczewa.

Tablicę odsłonił prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, w otoczeniu mieszkańców kamienicy, radnych miasta i powiatu oraz innych zaproszonych gości. Po tej uroczystości w Centrum Kultury i Sztuki można było zobaczyć film Uciekinier w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego.

Przed projekcją list autorów filmu odczytała dyrektor CKiS Joanna Grabowska. Radosław Wiecki – historyk, pracownik Fabryki Sztuk, w zapowiedzi do filmu przedstawił kilka ciekawych i waznych informacji.

Film „Uciekinier” to fabularyzowany dokument z udziałem samego Piechowskiego, który opowiada o swoim życiu od lat młodości do późnej starości, kiedy to realizował ze swoją żona pasję podróżowania po całym świecie. W filmie bohater ze szczegółami opowiedział o ucieczce.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  PREMIERA! Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 17:40 – Graminator

  PREMIERA! Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 17:50 – Profesor Jan Strelau w MBP

  Spotkanie z pochodzącym z Tczewa znanym naukowcem-psychologiem w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie z 5. września 2015 r.

 • 19:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 19:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 19:50 – Ballady Kingi Rataj

  Z naszego archiwum. Koncert w ramach festiwalu Ballads Of Europe 2011 na dziedzińcu zamku królewskiego w Niepołomicach

 • 21:05 – Historia Mostów Tczewskich

  Szczegółowe opracowanie historii Mostów Tczewskich w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach (11 października 2019)

 • 21:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 21:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 21:50 – Biblioteczne Spotkania Regionalne. Żuławy

  Z naszego archiwum. Spotkanie z cyklu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Prelekcja Aleksandry Paprot o kulturze żuławskiej (19 września 2016 r.)

 • 23:15 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu