Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Jak Kopernik i Skultet zmienili świat

W Fabryce Sztuk zaprezentowano książkę pod redakcją Józefa Ziółkowskiego „Aleksander Sculteti, przyjaciel Mikołaja Kopernika. Szesnastowieczna rzeczywistość w kontekście wielkich uczonych”. Publikacja związana jest z wystawą poświęconą tytułowym postaciom, jaką będzie można zwiedzać w tczewskiej placówce od 17 marca.

Publikacja jest barwną opowieścią o dwóch wybitnych uczonych, których dokonania w szesnastym wieku zmieniły świat.
Aleksander Skultet czy, albo, jak mówią biografowie Aleksander Sculteti, to urodzony w Tczewie kartograf, doktor prawa, notariusz publiczny w Kurii Rzymskiej, autor monumentalnego dzieła „Chronologia świata…”.
Mikołaj Kopernik to urodzony w Toruniu astronom, ekonomista, lekarz, humanista, kanonik warmiński, twórca heliocentrycznego systemu budowy wszechświata.

Podążając śladami tytułowych postaci, poznajemy nie tylko ich życiorysy i dokonania, ale także realia, w których przyszło im egzystować – dwie epoki: średniowiecze i odrodzenie. Zapoznając się z lekturą, natrafimy, na wiele znaczących faktów z życia rodzinnego miasta Scultetiego – Tczewa. Książka pod redakcją Józefa Ziółkowskiego składa się z trzech części.

Rozmowa prowadzona przez Ziółkowskiego z profesor Borawską ukazała relacje pomiędzy Kopernikiem i Scultetim. Dowiedzieliśmy się, że Sculteti wspierał Kopernika w jego naukowej pracy i namawiał go do pokazania światu dzieła o teorii heliocentrycznej. Po śmierci Kopernika dbał też o jego imię, tłumaczył i propoagował jego dzieło nawet kosztem ponownego uwięzienia w lochach.

Dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska podziękowała gorąco współautorom książki, całemu zespołowi, a także mecenasom i wszystkim, którzy udostępnili źródła lub w inny sposób pomogli dotrzeć do informacji. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarze publikacji.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Niech Żyje Ogród, odcinek 10

  Magazyn ogrodniczy. Odcinek o pielęgnacji bylin

 • 17:50 – Magazyn Abonenta TVK Telkab

  Informacje Telewizji Kablowej Telkab o nowościach i zmianach ważnych dla abonentów oraz ciekawostkach dostępnych w sieci TVK (czerwiec 2020)

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja uroczystej okolicznościowej mszy świętej odprawionej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (07 czerwca, godz. 09:30)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (2 czerwca 2020 r.)

 • 19:50 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 1 czerwca 2020)

 • 20:00 – Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (wydanie z 2 czerwca 2020 r.)

 • 20:30 – Matura 1995 i 1996

  Z naszego archiwum: Matura 1995 i 1996. Zobacz relację sprzed 25 lat, jak wyglądały egzaminy maturalne w tczewskich szkołach.

 • 21:05 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM