Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

fortepian sp 5
Nasz Tczew

Wrócić życie fortepianowi z piątki

W Szkole Podstawowej numer pięć znajduje się fortepian koncertowy renomowanej firmy Carla Bechsteina, który ma blisko 130 lat. Tczewska instruktorka gry na pianinie Bożena Bieniek zachwyciła się instrumentem i przekonała społeczność szkolną do odrestaurowania tego unikatowego, zabytkowego fortepianu.

Bożena Bieniek prowadzi zajęcia nauki grania na instrumentach klawiszowych. W grudniu ubiegłego roku jej uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności podczas występu w auli szkoły podstawowej numer pięć. Wtedy po raz pierwszy zobaczyła fortepian, o którego istnieniu wcześniej nie wiedziała.

Ręcznie wykonany fortepian marki Bechstein to produkt firmy o światowej renomie. W 1896 roku trafił do budynku szkoły przy ulicy Obrońców Westerplatte w Tczewie, gdzie służył wielu pokoleniom uczniów. Jednak od tamtego czasu nie był poddawany zabiegom renowacyjnym i obecnie jest niesprawny.

Tak się składa, że w tym roku placówka ze Starego Miasta będzie obchodzić 90-lecia. Rada Rodziców wraz z panią dyrektor postanowili spróbować odrestaurować fortepian, a akcję zbiórki 50 tysięcy złotych symbolicznie włączyć w obchody jubileuszu.