Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Most ma być gotowy w 2023 roku

Poseł Kazimierz Smoliński zapowiedział, że rząd przeznaczy 100 procent środków potrzebnych na dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego. Według posła inwestycja mogłaby się zakończyć już w 2023 roku. Konkretne decyzje nadal jednak nie zapadły.

W połowie czerwca posłowie Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński i Kacper Płażyński zapowiedzieli, że na przełomie czerwca i lipca zapadną konkretne decyzje w sprawie dokończenia odbudowy Mostu Tczewskiego. W ostatni czwartek podczas konferencji posła Smolińskiego nie ogłoszono decyzji oczekiwanej przez społeczników i dziennikarzy zaangażowanych w petycję #MostTczewskiJakWesterplatte. Spowodowane jest to tym, że na szczeblu rządowym ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, choć są już finalizowane. W czwartkowej konferencji uczestniczył nie tylko poseł, ale także zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Poseł informuje, że nie jest jeszcze znana decyzja pomorskiego konserwatora związana z przęsłem ESTB. Konstrukcja ta będzie musiała zniknąć z osi mostu, ale nie wiadomo gdzie zostanie przestawiona i w jakiej formie, w częściach czy w całości.

Właścicielem mostu nadal byłoby tczewskie starostwo, a nie Skarb Państwa. Spytaliśmy, czy to oznacza, że po zakończeniu inwestycji to powiat będzie płacić za bieżące utrzymanie konstrukcji.

Poseł podziękował Społecznemu Komitetowi Odbudowy Mostu za działania. Dzięki petycji #MostTczewskiJakWesterplatte w odbudowanym portalu powstanie Muzeum Mostów Tczewskich będące filią Muzeum II Wojny Światowej.

Zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości potwierdza, że na szczeblu rządowym trwa finalizowanie decyzji. Poseł Smoliński twierdzi, że w celu dokończenia odbudowy mostu nie trzeba będzie uchwalać specustawy. Innego zdania są posłanki Platformy Obywatelskiej. Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska zamierzają w przyszłym tygodniu złożyć projekt specustawy w Sejmie. Zakłada ona stworzenie Muzeum Obrony Mostu Tczewskiego oraz przekazanie konstrukcji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Niezależnie od tego, które rozwiązanie zwycięży, inicjatorzy petycji liczą nie na kolejne deklaracje, a na konkretne decyzje. Tych wciąż nie ma. Społecznicy mają nadzieję, że konkrety pojawią się najpóźniej 1 września.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  PREMIERA! Nasz Tczew - magazyn wiadomości lokalnych, także kulturalnych i sportowych (1814). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 17:35 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 17:45 – Magicznie i filmowo

  Z naszego archiwum. Koncert Orkiestry Kameralnej Progress i akordeonisty Pawła Nowaka na dziedzińcu Fabryki Sztuk (sierpień 2014)

 • 19:05 – In Memoriam 2019. Torpeda i Frantówka

  Koncert zespołów: Torpeda i Frantówka w ramach Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego (26 sierpnia 2019)

 • 19:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - magazyn wiadomości lokalnych, także kulturalnych i sportowych (1814). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 19:35 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 19:45 – Profesor Jan Strelau w MBP

  Spotkanie z pochodzącym z Tczewa znanym naukowcem-psychologiem w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie z 5 września 2015 r.

 • 21:05 – Teatr Rodzica

  Z naszego archiwum. Czerwony Kapturek w wykonaniu rodziców dzieci z Przedszkola nr 8 w Tczewie (czerwiec 2015)

 • 21:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - magazyn wiadomości lokalnych, także kulturalnych i sportowych (1814). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 21:35 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 21:45 – Koncert gitarowo-fortepianowy

  Występ Bartosza Paprota i Ewy Sarwińskiej zorganizowany w ramach cyklu Ogrody Sztuk przez Tczewskie Towarzystwo Kulturalne Brama (2016)

 • 22:35 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM