Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Na moście może dojść do katastrofy

Wracamy do głośnego tematu wstrzymania odbudowy Mostu Tczewskiego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja jest nadal w stanie zawieszenia. Starostwo alarmuje, że jeśli wkrótce plac budowy nie zostanie zabezpieczony, to może dojść do katastrofy budowlanej. Na temat mostu wypowiedział się marszałek Senatu oraz pomorski konserwator.

Przypomnijmy, że 30 września do Starostwa Powiatowego w Tczewie dotarła decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wstrzymująca odbudowę. Powodem wydania takiej decyzji była rzekoma unikalność powojennych przęseł ESTB, na których demontaż zgodziła się poprzednia konserwator zabytków. Igor Strzok, który pełni funkcję pomorskiego konserwatora od czerwca, zmienił decyzję poprzedniczki na podstawie nowych informacji od Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, które okazały się błędne. Tczewskie starostwo oraz Społeczny Komitet Odbudowy Mostu odwołali się do ministra kultury od decyzji pomorskiego konserwatora. Decyzja zaskoczyła samorządowców, ponieważ dotychczasowe prace odbywały się zgodnie z prawem na podstawie ustaleń poprzedniego starosty z poprzednim pomorskim konserwatorem zabytków.

Wstrzymanie prac jest dużym problemem nie tylko dla starostwa, ale i dla wykonawcy. Starosta zapowiada, że za wszelkie straty powinien zapłacić konserwator zabytków.

Starostwo alarmuje, że jeśli wkrótce roboty nie zostaną wznowione, to może to grozić katastrofą budowlaną – tymczasowe podpory podtrzymujące przęsło ESTB będą narażone np. na działanie kry.

Spytaliśmy pomorskiego konserwatora, dlaczego w swojej decyzji inaczej interpretuje ustalenia swojej poprzedniczki Agnieszki Kowalskiej z byłym starostą tczewskim, którego wspierał ówczesny wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński. Trzy lata temu Tadeusz Dzwonkowski zapewniał, że pomimo wpisania przęseł ESTB do rejestru zabytków, będą mogły być one usunięte i zezłomowane z wyjątkiem krótkiego odcinka, który powinien zostać wyeksponowany. Wpisanie ESTB do rejestru zabytków odbyło się głównie po to, aby powiat mógł otrzymać większe dofinansowanie na odbudowę ze środków rządowych.

Igor Strzok popiera pomysł budowy muzeum w portalu wjazdowym oraz wariant historyczny, czyli odbudowę Mostu Tczewskiego w kształcie sprzed wybuchu wojny. Wariant ten nazywa „romantyczno-krajobrazowym”. W ostatni weekend dużą rolę Mostu Tczewskiego w historii Polski podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Przypomnijmy, że nadal trwa akcja Most Tczewski Jak Westerplatte, której organizatorzy apelują do władz Polski o przejęcie mostu i pełne sfinansowanie pozostałych etapów jego odbudowy. W internecie społecznicy zebrali już ponad 3000 podpisów i dodatkowo pojawiła się papierowa wersja petycji w prasie regionalnej. Starosta tczewski kilkanaście dni temu wysłał do premiera pismo z pytaniem o pomoc państwa. Starostwo otrzymało wstępną odpowiedź, ale bez jakichkolwiek konkretów.

Starostwo czeka również na rozpatrzenie odwołania przez Generalnego Konserwatora Zabytków Magdalenę Gawin, która może odwołać lub podtrzymać decyzję pomorskiego konserwatora w sprawie wstrzymania inwestycji.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1801). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:35 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 07:45 – Filmowo Orkiestrowo

  Koncert w Centrum Kultury i Sztuki połączonych zespołów: Orkiestry Konserwatorium w Beauvais (Francja) oraz Harcerskiej Orkiestry Dętej w Tczewie (2018)

 • 08:50 – Lao Che na Undergramy 2017

  Gwiazda Undergramy 2017 - zespół Lao Che - w tczewskim amfiteatrze. Wywiady z Hubertem Dobaczewskim (Spiętym) i Marcinem Denstem (Denatem) oraz fragmenty koncertu

 • 09:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1801). Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:35 – Kulturalne Pogaduszki

  Goście redaktor Barbary Jackiewicz mówią o imprezach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki oraz innych działaniach tej placówki (wydanie z 2 lipca 2020)

 • 09:45 – Ballads Of Europe 2009. Wieczór angielski

  Z naszego archiwum. Koncert pieśni angielskich w wykonaniu Jarka Ziętka z zespołem, Dzidki Muzolf z zespołem i Apolinarego Polka na festiwalu ballady w Niepołomicach

 • 11:00 – Święto Ulicy 2015

  Z naszego archiwum. Impreza plenerowa na Starym Mieście

 • 11:15 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  PREMIERA! Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:40 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro

 • 17:55 – Off Jazz Festival 2007

  Z naszego archiwum. Koncert zespołu Zbigniew Wrombel Quartet w Centrum Kultury i Sztuki

 • 19:35 – Lato w amfiteatrze

  Z naszego archiwum. Impreza estradowa w amfiteatrze miejskim połączona z wystepami kabaretów zorganizowana przez Tczewskie Centrum Kultury

 • 20:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 20:35 – Kociewiacy mówią, tańczą i śpiewają

  Występy utalentowanych Kociewiaków na scenie sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w ramach XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego (20 listopada 2019)

 • 22:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM