Religia, wiara, osobiste pojmowanie Boga to rzadko podejmowane tematy w sztuce współczesnej. Na przekór temu i w imię apelu świętego Jana Pawła II dwunastu artystów zdecydowało się wziąć udział w wystawie „Odblask tajemnicy” jaką można zobaczyć w Fabryce Sztuk.
W 1999 r. papież Jan Paweł II napisał „List do artystów”, w którym zwrócił się bezpośrednio do twórców kultury, wyrażając uznanie dla ich pracy i zachęcając ich do przedstawiania tajemnicy Boga w swych dziełach. Św. Jan Paweł z ubolewaniem zauważył, że drogi wiary i sztuki współczesnej rozeszły się. Zaapelował do artystów, by powrócili do źródła inspiracji, jakie stanowić może Sacrum.
Wystawa „Odblask Tajemnicy” jest próbą zbiorowego odzewu na postulat zawarty w liście Ojca Świętego do artystów. Okazją do jej zorganizowania jest ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rok św. Jana Pawła II.
Pomysł twórców związanych z Galerią Sztuki Quantum Jarosława Kukowskiego i Marcina Kołpanowicza wcielił w życie Przeorat Pomorski Orderu Św. Stanisława, który zaprosił dwunastu artystów malarzy, by środkami sztuki współczesnej, z wrażliwością i temperamentem właściwym naszej epoce, wyrazili ponadczasowe religijne tematy.
W efekcie powstała wystawa, która po prezentacji w Kielcach, Wiśle, Pelplinie i Częstochowie zawitała do Fabryki Sztuk. W ekspozycji znalazły się także prace artysty z Tczewa Jarosława Kukowskiego, który podczas wernisażu oprowadzał gości przedstawiając obrazy i opowiadając o poszczególnych malarzach.
Z powodu epidemii w wernisażu wzięła udział ograniczona liczba osób. Przedstawiciel przeoratu Stefan Kukowski zaprosił między innymi posła na sejm Kacpra Płażyńskiego i przedstawicieli samorządu powiatu tczewskiego. Otwarcie ekspozycji było okazją do wręczenia wyróżnień Przeoratu Orderu Świętego Stanisława.
Wystawę “Odblask tajemnicy” można zwiedzać w sali trójdzielnej Fabryki Sztuk do 12 sierpnia.
Możliwość komentowania została wyłączona.