Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

msza i wystawa smoleńska
Nasz Tczew

Msza i wystawa w rocznicę katastrofy

W 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Tczewie odbyła się okolicznościowa msza i otwarto wystawę poświęconą Maciejowi Płażyńskiemu.

W piątek minęło dokładnie 5 lat od katastrofy lotniczej, w której zginęło 96 osób, w tym para prezydencka. Jak rocznicę tego wstrząsającego wydarzenia obchodzono w Tczewie.

Przypomnijmy, że w katastrofie lotniczej rządowego Tupolewa w Smoleńsku zginęli prezydent RP Lech Kaczyński z żoną, także generałowie wszystkich rodzajów sił zbrojnych, działacze katyńscy, parlamentarzyści, oficerowie BOR – łącznie 96 osób.

W Tczewie w ramach obchodów 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej w miniony piątek (10.04.2015) została odprawiona uroczysta msza św. w kościele NMP Matki Kościoła w Tczewie. Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii ks. Stanisław Cieniewicz. Nazwiska 96 ofiar odczytał Jacek Prętki. W nostalgiczny klimat wprowadził licznie zebranych koncert w wykonaniu Adam Wendt Acoustic Set. Ostatnim punktem uroczystości było otwarcie wystawy fotograficznej przygotowanej przez Fabrykę Sztuk pt. „Maciej Płażyński w Tczewie”. Przedstawia ona najważniejsze inwestycje w mieście, które byłyby niemożliwe bez wsparcia Macieja Płażyńskiego. Udokumentowane są również najważniejsze jego wizyty w naszym mieście. W uroczystościach wzięła udział rodzina śp. marszałka Sejmu: wdowa Elżbieta Płażyńska wraz z synem Jakubem.

Do 20 kwietnia wystawę można oglądać w kościele na Suchostrzygach, a od 21 kwietnia do 17 maja na placu przed dworcem PKP.