Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

retro w bibliotece
Nasz Tczew

Styl retro na 100-lecie Polski

W tczewskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne z okazji obchodów stulecia polskiej niepodległości. Program zatytułowany “Lata dwudzieste, lata trzydzieste” nawiązywał do stylu, muzyki i filmów okresu międzywojennego.

Dzięki temu projektowi uczniowie klas gimnazjalnych poznali nie tylko z podręcznika część historii Polski sprzed stu lat. Poznali poprzez twórczość literacką, sztukę filmową i estradową. Przy okazji pokazali swoje talenty – wokalne, muzyczne, scenograficzne, a przede wszystkim projektowania mody – stylizowania na lata okresu międzywojennego. Na pomysł zorganizowania w unikatowy sposób obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wpadły: Julita Knopik-Wenta kierownik tczewskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku oraz Alina Lasoń-Tumialis, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie, która opracowała scenariusz. do akcji włączyły się inne nauczycielki, pracownicy biblioteki i blisko dwudziestu uczniów.

Nastrój ciepła i kawiarnianej atmosfery został wywołany odpowiednim wystrojem wnętrza. Były okrągłe stoliki nakryte oryginalnymi serwetami z tamtego okresu, owalne kryształowe lustro, plakaty z filmów Starego Kina. Przenieśliśmy się do kawiarni literackiej dzięki odpowiednim stylizacjom wykonanym przez uczennice technikum fryzjerskiego pod kierunkiem Elżbiety Jarosławskiej. Młodzież z klas spedycyjnych, budowlanych i fryzjerskich w strojach z tamtej epoki prezentowała twórczość artystyczną okresu międzywojennego. Pojawiły się wątek skamandrytów, recytowano wiersze Juliana Tuwima, śpiewano piosenki Eugeniusza Bodo, Zuli Pogorzelskiej, były fragmenty najslynniejszych filmów tzw stare kino, a wszystko to na tle epokowej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Andżelikę Rogińską.