Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

przebudowa biblioteki głównej
Nasz Tczew

Totalna przebudowa zabytkowej biblioteki

Trwa kompleksowa przebudowa siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego. Remont tego zabytkowego obiektu to największa tegoroczna miejska inwestycja.

Zadanie jest dofinansowane z funduszy unijnych i realizowane w ramach projektu „Miasto od-nowa – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza w Tczewie”. Koszt przebudowy wynosi blisko 7 milionów złotych. To duża kwota, ale mamy do czynienia z zabytkowym obiektem blisko 170-letnim, złożonym z trzech części, a remont będzie kompleksowy, chociaż bardziej pasuje słowo totalny, bowiem wymienione bedzie wszystko włącznie z dachem i stropami, pozostaną jedynie zabytkowe ściany z cegły, które też będą oczyszczone i odrestaurowane.

Prezydent i dyrektor MPB w Tczewie Krzysztof Korda obserwują postępy prac i uważają, że termin zakończenia inwestycji, czyli koniec października tego roku, nie jest zagrożony. Podobnie uważa koordynator inwestycji Andrzej Bela, którego firma przygotowała projekt zadania, a jest on również inspektorem nadzoru. Zapytaliśmy go jakie nowe elementy będzie miała biblioteka i jaki jest aktualny etap prac.

Po generalnym remoncie biblioteka ma być miejscem nie tylko dla książek i czytelników. Pomieszczenia będą zupełnie inne, pozwalające zwiększyć ofertę dla mieszkańców. W budynku urządzone zostaną nowe sale spotkań warsztatowych i integracyjnych, duża sala konferencyjna (z ruchomą ścianą), mediateka (do odsłuchiwania zbiorów audio, płyt). Na poddaszu będą sale wystawiennicze. Przebudowane będą pomieszczenia biurowe i zwiększy się powierzchnia magazynowa.