Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Czyżykowo tor
Nasz Tczew

Obok pumptrucków będzie tor rolkarski

Niecka na osiedlu Czyżykowo jest coraz atrakcyjniejszym i lubianym przez mieszkańców Tczewa terenem rekreacji. Zapytaliśmy prezydenta Mirosława Pobłockiego czy wciąż ma w planach zbudowanie w tym miejscu toru dla miłośników jazdy na rolkach i wrotkach.

Blisko 45 tys. metrów kwadratowych położonych blisko Wisły obok ulic Nadbrzeznej, Pułaskiego i Orzeszkowej – kiedyś były podmokłe łąki – w czasach komunistycznych tereny PGR-u. Koncepcja zagospodarowania niecki czyżykowskiej istnieje od 2015 roku. To ambitny plan, którego realizacja jest wdrażana krok po kroku. Najpierw teren musiał być odwodniony, utworzono sieć ścieżek i powstały nieduże place zabaw dla dzieci. W założeniach koncepcji niecka czyżykowska miała być centrum aktywności dla rolkarzy, wrotkarzy, deskorolkarzy i rowerzystów.

Przełom nastąpił w 2018 roku, kiedy to władze miasta zdecydowały o budowie pumptrucków – falowanych torów dla rowerzystów, ale też miłośników hulajnóg, rolek i deskorolek. Z czasem wokół powstawało coraz więcej innych atrakcji dla dzieci w różnym wieku i dorosłych – kolejne zjeżdżalnie i huśtawki, siłownia pod chmurką, boisko do siatkówki plażowej, ogrodzone miejsce dla psów z urządzeniami do zabawy, tzw agillity. Równolegle infrastruktura niecki była wyposażana w oświetlenie, nasadzono tu rośliny ozdobne, powstały klomby, jest coraz więcej ławeczek. Można zauważyć, że z tego terenu zaczęli korzystać nie tylko mieszkańcy Czyżykowa, stał się konkurencją dla bulwaru nadwiślańskiego i przyjeżdża tu coraz więcej, głównie młodzieży, z całego miasta.

Tor rolkarski z prawdziwego zdarzenia, podobny do takiego, jakie możemy podziwiać chociażby w Trójmieście miał być jedną z największych atrakcji niecki, ale to również bardzo kosztowna inwestycja. Minęło pięć lat od powstania koncepecji z torem, więc miłosnicy rolek stracili nadzieję, że tor zostanie wybudowany.

Tor rolkarski będzie wybudowany w części przylegającej do ulicy Nadbrzeżnej. Prezydent dodał również, że jest pomysł, aby w części niecki na wysokości ulicy Orzeszkowej powstał tor przeszkód nawiązujący do coraz popularniejszych zmagań w biegach ekstremalnych runmagedon. Prezydent zauwazył, że jesli miejsce to będzie przyciagać coraz więcej osób to konieczne jest także zwiększenie miejsc parkingowych.