Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Tak świętowaliśmy stulecie niepodległości

W ostatnią niedzielę nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie świętowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie inaczej było w Tczewie, gdzie oprócz uroczystości patriotyczno-religijnych odbył się festyn niepodległościowy oraz przejazd rowerowy.

11 listopada punktualnie o godzinie 11:11 pod ratuszem rozpoczął się niepodległościowy przejazd rowerowy, w którym wzięło udział około 150 uczestników. Rowerzyści przejechali ponad 6-kilometrową trasą wiodącą ulicami, które w 1918 roku wyznaczały granice Tczewa. Tempo przejazdu dostosowano do najmłodszych, w związku z czym wśród uczestników były całe rodziny.

O godzinie 11 w kościele farnym rozpoczęła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu Harcerska Orkiestra Dęta, pod kierunkiem Magdaleny Kubickiej-Netki, poprowadziła tczewian pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy przemarszu otrzymali biało-czerwone flagi. Kwiaty pod obeliskiem marszałka złożył między innymi poseł z Tczewa Kazimierz Smoliński, prezydent Mirosław Pobłocki i przewodniczący rady miejskiej Mirosław Augustyn. Następnie tczewianie przeszli na stary cmentarz przy ul. 30 Stycznia, gdzie pod pomnikiem „Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny” odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych.

Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał między innymi historyk Krzysztof Korda oraz poseł Kazimierz Smoliński. Po przemowach z tczewianami pomodlił się ks. proboszcz Adam Gadomski z parafii Podwyższenia Krzyża Św. Pod pomnikiem ponownie złożono kwiaty i zapalono znicze. O godzinie dwunastej Kurkowe Bractwo Strzeleckie udostępniło zwiedzającym wnętrze wieży ciśnień. Z kolei punktualnie o 13 na pl. Hallera rozpoczął się festyn. Nie zabrakło pieśni patriotycznych, wojskowych, a także innych melodii, które podkreślały radość Święta Niepodległości. Na scenie wystąpili młodzi wokaliści – między innymi podopieczni Karoliny Kornas z chóru Passionatka.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 - Programy informacyjne TV TeTka

  PREMIERA! Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 17:40 - Graminator

  PREMIERA! Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 17:50 - Profesor Jan Strelau w MBP

  Spotkanie z pochodzącym z Tczewa znanym naukowcem-psychologiem w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie z 5. września 2015 r.

 • 19:20 - Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 19:40 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 19:50 - Ballady Kingi Rataj

  Z naszego archiwum. Koncert w ramach festiwalu Ballads Of Europe 2011 na dziedzińcu zamku królewskiego w Niepołomicach

 • 21:05 - Historia Mostów Tczewskich

  Szczegółowe opracowanie historii Mostów Tczewskich w formie graficznej i fotograficznej oparte na literaturze oraz archiwalnych dokumentach (11 października 2019)

 • 21:20 - Programy informacyjne TV TeTka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1618), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Sportowa TeTka Aktualności (719) i Pogoda

 • 21:40 - Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki i premiery (14 października 2019)

 • 21:50 - Biblioteczne Spotkania Regionalne. Żuławy

  Z naszego archiwum. Spotkanie z cyklu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie. Prelekcja Aleksandry Paprot o kulturze żuławskiej (19 września 2016 r.)

 • 23:15 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM