Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

świętowaliśmy stulecie niepodległości
Nasz Tczew

Tak świętowaliśmy stulecie niepodległości

W ostatnią niedzielę nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie świętowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie inaczej było w Tczewie, gdzie oprócz uroczystości patriotyczno-religijnych odbył się festyn niepodległościowy oraz przejazd rowerowy.

11 listopada punktualnie o godzinie 11:11 pod ratuszem rozpoczął się niepodległościowy przejazd rowerowy, w którym wzięło udział około 150 uczestników. Rowerzyści przejechali ponad 6-kilometrową trasą wiodącą ulicami, które w 1918 roku wyznaczały granice Tczewa. Tempo przejazdu dostosowano do najmłodszych, w związku z czym wśród uczestników były całe rodziny.

O godzinie 11 w kościele farnym rozpoczęła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu Harcerska Orkiestra Dęta, pod kierunkiem Magdaleny Kubickiej-Netki, poprowadziła tczewian pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy przemarszu otrzymali biało-czerwone flagi. Kwiaty pod obeliskiem marszałka złożył między innymi poseł z Tczewa Kazimierz Smoliński, prezydent Mirosław Pobłocki i przewodniczący rady miejskiej Mirosław Augustyn. Następnie tczewianie przeszli na stary cmentarz przy ul. 30 Stycznia, gdzie pod pomnikiem „Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny” odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych.

Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał między innymi historyk Krzysztof Korda oraz poseł Kazimierz Smoliński. Po przemowach z tczewianami pomodlił się ks. proboszcz Adam Gadomski z parafii Podwyższenia Krzyża Św. Pod pomnikiem ponownie złożono kwiaty i zapalono znicze. O godzinie dwunastej Kurkowe Bractwo Strzeleckie udostępniło zwiedzającym wnętrze wieży ciśnień. Z kolei punktualnie o 13 na pl. Hallera rozpoczął się festyn. Nie zabrakło pieśni patriotycznych, wojskowych, a także innych melodii, które podkreślały radość Święta Niepodległości. Na scenie wystąpili młodzi wokaliści – między innymi podopieczni Karoliny Kornas z chóru Passionatka.