Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Zenon Drewa poprowadzi Radę Miasta

Nowa, pięcioletnia, kadencja rady miasta rozpoczęta! Na pierwszej sesji zaprzysiężono prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego i radnych. Wybrano przewodniczącego rady, trzech jego zastępców i składy komisji stałych.

Sesja odbyła się w poniedziałkowe popołudnie, już po obradach nowej rady powiatu, na których wybrano starostę i zarząd powiatu. Najpierw radni złożyli ślubowanie. Przypomnijmy, że w niedawnych wyborach samorządowych mandaty zdobyło dziesięciu przedstawicieli Porozumienia na Plus, sześciu Prawa i Sprawiedliwości, czterech Koalicji Obywatelskiej i trzech z lokalnego ugrupowania Inicjatywa Samorządowa. Będą radnymi podczas pięcioletniej kadencji.
Pierwszą ważną decyzją rady, oddającą układ sił w miejskim samorządzie był wybór przewodniczącego. Zgłoszono jedną kandydaturę – byłego wiceprezydenta Tczewa do spraw społecznych Zenona Drewę z Porozumienia na Plus. Uzyskał on w tajnym głosowaniu 21 głosów, czyli wybrano go jednogłośnie. W Pytaniach do Prezydenta poprosiliśmy Mirosława Pobłockiego o uzasadnienie tego wyboru.

Przewodniczący zaproponował nowy porządek obrad. Znalazła się w nim uchwała o zwiększeniu prezydium rady o jedną osobę, czyli trzech a nie dwóch jak było wcześniej wiceprzewodniczących. Propozycje radni zaakceptowali. Z przebiegu głosowań wynika, że w radzie miasta osiągnięto porozumienie i zawiązała się szeroka koalicja złożona z trzech ugrupowań PnP, PiS i Koalicji Obywatelskiej.

Następnie zgłoszono cztery kandydatury na wiceprzewodniczących. Ostatecznie wybrano Iwonę Nitzę z PO, Tadeusza Dzwonkowskiego z PiS i Gertrudę Pierzynowską z PnP. Za mało głosów, by zostać wiceprzewodniczącym otrzymał Michał Ciesielski z inicjatywy.
Dalszą część sesji prowadziły już cztery osoby. Następnie w obecności wszystkich radnych i obserwatorów sesji ślubowanie złożył prezydent Mirosław Pobłocki.

Na sesji powołano również komisje stałe rady: rewizyjną, finansowo-budżetową, gospodarczą, edukacji i kultury fizycznej, społeczną oraz skarg i petycji. Spośród wszystkich radnych wyłoniono przewodniczących i członków komisji.
Zachęcamy do obejrzenia najbliższego programu Pytania do Prezydenta, w którym Mirosław Pobłocki mówił o negocjacjach związanych z budowaniem koalicji tak w radzie powiatu jak i miasta – uzasadniał także decyzje jakie zapadały na pierwszych sesjach.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1642), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Pogoda

 • 07:40 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (19 listoada 2019 r.)

 • 08:00 - II Tczewski Festiwal Gitarowy

  Część koncertu galowego. Występy laureatów (21 maja 2017 r.)

 • 09:10 - Muzyczny Koktajl

  Teledyski polskich wykonawców

 • 09:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1642), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Pogoda

 • 09:40 - Puk Puk, tu Book Book

  Magazyn czytelniczy. Rozmowa z pisarzem Rafałem Skąpskim, autorem książki: Dziwne jest serce kobiece... (19 listopada 2019)

 • 10:15 - Zjazd Akordeonistów 2014

  Z naszego archiwum. Koncert duetu Adam Wendt i Cezary Paciorek na gali finałowej kilkudniowej imprezy organizoawanej przez Fundację dla Tczewa

 • 10:50 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 - Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1642), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy?, Pogoda

 • 12:40 - Wokół nas. Okiem reportera (2)

  Sylwia Leszka testuje i przedstawia produkty oraz usługi lokalnych przedsiębiorstw. W drugim odcinku sprawdziła, jak przebiega dobór ubioru ślubnego nie tylko dla panny młodej.

 • 13:00 - Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (19 listoada 2019 r.)

 • 13:20 - Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM