Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

105 lat temu Polska odzyskała niepodległość
Nasz Tczew

105 lat temu Polska odzyskała niepodległość

W minioną sobotę tczewianie obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Patriotyczne uroczystości odbyły się m.in. na placu Hallera, placu Piłsudskiego oraz na cmentarzu przy ul. 30 Stycznia. W Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert „Na skrzydłach wolności” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress.

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Z okazji 105 rocznicy tego wydarzenia tczewski samorząd przygotował oficjalne uroczystości. Pierwszym punktem była msza święta w intencji ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Św. Po mszy Harcerska Orkiestra Dęta poprowadziła tczewian na pl. Hallera, gdzie mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty. Kolejnym punktem obchodów było przejście na tak zwany „stary” cmentarz przy ul. 30 Stycznia, gdzie pod pomnikiem „Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny” odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych. Także i w tym miejscu odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

O wydarzeniach sprzed 105 lat mówił Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i radny powiatu tczewskiego. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i służb mundurowych, a także senator Ryszard Świlski. Podczas wydarzenia wystąpili młodzi wokaliści – podopieczni Agaty Sowy.

Wieczorem w Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert „Na skrzydłach wolności” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress. W programie był m.in. słynny Polonez Es-dur oraz Fantazja na tematy polskie Fryderyka Chopina. Solistą tego wieczoru był Kacper Kukliński – pianista młodego pokolenia. Orkiestrę poprowadził jej założyciel i dyrektor artystyczny Szymon Morus.