Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

jodek
Nasz Tczew

Dystrybucja jodku potasu w Tczewie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało samorządom tabletki zawierające jodek potasu, czyli związek chemiczny zabezpieczający organizm przed przyjęciem radioaktywnego jodu. Dystrybucja tabletek jest przewidziana na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego.

Tabletki z jodkiem potasu są zalecane w przypadku awarii elektrowni jądrowej oraz uwolnienia radioaktywnego jodu. Osoby przebywające na terenie zagrożonym powinny przyjąć preparaty zawierające duże stężenie stabilnego jodu. Tabletki pozwalają zablokować wchłanianie radioaktywnej substancji przez tarczycę.

Procedura wydawania preparatu zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie (np. awarii elektrowni na skutek działań wojennych na Ukrainie). O ewentualnym zdarzeniu zostanie wydany komunikat, który powinien pojawić się w mediach ogólnopolskich i lokalnych. W jaki sposób i w ilu miejscach jest zaplanowana dystrybucja tabletek w Tczewie powiedział w programie Pytania do Prezydenta wiceprezydent do spraw społecznych Adam Urban.