Ceniony polski artysta-malarz, twórca obrazów i instalacji oglądanych na całym świecie – Jarosław Kukowski – na wystawę retrospektywna z okazji trzydziestolecia swojej działalności artystycznej wybrał Fabrykę Sztuk w swoim rodzinnym mieście – Tczewie.
Jarosław Kukowski to polski malarz współczesny, designer, właściciel atelier w rodzinnym mieście Tczewie. Wymieniany jest w jednym rzędzie z najlepszymi surrealistami czy realistami magicznymi, znanymi na całym świecie. Jego prace wystawiane były m.in. w Luwrze, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Oddziale Muzeum Narodowego – Królikarni, a także w San Francisco, Nowym Jorku, Miami czy Los Angeles.
Z okazji 30-lecia w Fabryce Sztuk otwarto wystawę retrospektywną. Tczewskiego malarza zapytalismy o to jaki miał pomysł na tę ekspozycję.
Można na niej oglądać obrazy Kukowskiego z wczesnego okresu twórczości, przesycone dramatyzmem i smutkiem, a także powstałe później akty naznaczone piętnem rozpadu i upływającego czasu. Są również prace ironiczne i prowokacyjne, charakterystyczne dla kolejnej fazy jego działalności artystycznej.
W ekspozycji znalazły się obrazy z serii „Na dachu świata”, a także abstrakcje oraz czterowymiarowe instalacje artystyczne, będące połączeniem rzeźby, malarstwa i działających monumentalnych zegarów. Można podziwiać także dzieła ze „Złotej Serii”, którą Kukowski ostatnio kontynuuje i premierowe obrazy “jeszcze mokre” na wernisażu, jak określił je artysta.
Podczas wernisażu można było podziwiać także album poświęcony twórczości Kukowskiego. Nie brakowało podziękowań, gratulacji i życzeń wielu kolejnych lat tworzenia tak pięknej, wyrafinowanej zarazem odważnej sztuki.