Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

84 lata temu wojna wybuchła w Tczewie
Nasz Tczew

84 lata temu wojna wybuchła w Tczewie

1 września w Tczewie odbyły się uroczystości patriotyczne związane z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej, upamiętniające bohaterskich tczewian, którzy jako jedni z pierwszych stawili czoło atakującym Niemcom. Na tle Mostów Tczewskich swoje przemówienia wygłosili m.in. przedstawiciele prezydenta i rządu, a także samorządowcy.

1 września 1939 roku o godzinie 4:34 na Tczew spadły pierwsze, niemieckie bomby. Atak ten rozpoczął II wojnę światową. W miniony piątek z okazji 84. rocznicy tego wydarzenia tradycyjnie w Tczewie odbyły się uroczystości patriotyczne. Spotkanie ponownie poprowadziła dziennikarka Anna Popek oraz tczewski historyk Kazimierz Ickiewicz. W tym roku rys historyczny przedstawił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, którego placówka przygotowuje się do stworzenia Muzeum Mostów Tczewskich.

Po krótkim wstępie minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list od Andrzeja Dudy. Podobnie jak w zeszłym roku poseł Kazimierz Smoliński odczytał list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Słowa premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W uroczystości wziął również udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel i wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski. Zbliżające się wybory parlamentarne sprawiły, że w Tczewie pojawiło się zdecydowanie więcej posłów i senatorów niż w latach poprzednich. Podczas uroczystości nie zabrakło także samorządowców, kombatantów, kolejarzy, celników, duchowieństwa, przedstawicieli służb mundurowych oraz Harcerskiej Orkiestry Dętej. Swoje przemówienie wygłosił również prezydent Tczewa. 1 września nie zabrakło Apelu Poległych i salwy honorowej.

Pod koniec uroczystości uczestnicy spotkania ułożyli z biało-czerwonych zniczy napis „Pokój tobie Polsko”. Po części oficjalnej mieszkańcy skorzystali z atrakcji pikniku patriotyczno-militarnego. Więcej na ten temat powiemy w kolejnym wydaniu programu „Nasz Tczew”.