Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

dzialkowcy bulwar
Nasz Tczew

Świętowała rodzina tczewskich działkowców

Za nami trzydziesta edycja Tczewskich Dożynek Działkowych, które odbyły się na nadwiślańskim bulwarze. Święto plonów integrowało właścicieli ogródków z dwunastu zrzeszonych w Tczewskim okręgu Rodzinnych Ogrodach Działkowych, ale było to również wydarzenie adresowane do wszystkich mieszkańców naszego miasta.

W okręgu tczewskim znajduje się aż 12 ogrodów działkowych skupiających niemal 3500 działek, nic zatem dziwnego, że za każdym razem dożynki przyciągają wielu mieszkańców. Tczewskie święto plonów zorganizowano tradycyjnie na bulwarze. W tym roku zostało połączone z edycją wojewódzką, czyli Okręgowymi Dniami Działkowca, stąd więcej niż zwykle odznaczeń, wyróżnień, gratulacji.
Urosztyści rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej Torpeda.
Podczas części oficjalnej przyznano nagrody finansowe w konkursie prezydenta Tczewa na „Najładniejszą działkę Tczewa”. Ponadto wyróżniającym się właścicielom ogrodów wręczono odznaczenia Polskiego Związku Działkowców.


W konkursowej kategorii działek rekreacyjnych zwyciężył Piotr Gliniecki, z ROD im. Jana Kasprowicza. W kategorii działek rekreacyjno-warzywnych pierwsze miejsce zajęli Hanna i Mirosław Machlikowscy z ROD im. Obrońców Poczty Polskiej. Zwycięzców zapytaliśmy o radę jak wygrać konkurs na najładniejszą działkę w mieście?

W tym roku święto plonów połączono z obchodami 40-lecia Rodzinnego Ogrodu imienia Wincentego Witosa przy ul. Rokickiej oraz Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nad Wisłą” przy ul. Ceglarskiej.

Jak co roku działkowcy przygotowali stoiska, aby pokazać swoje plony. Na nich częstowali specjałami rodzinnej kuchni. O podsumowanie dożynkowych uroczystości poprosiliśmy Marka Byczkowskiego przewodniczącego kolegium prezesów zarządów tczewskiego okręgu Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Dożynki to nie tylko przemówienia, wręczanie odznaczeń i wyróżnień – to także piknik dla całej rodziny. Dla najmłodszych urząd miejski przygotował strefę malucha. Wśród atrakcji znalazły się m.in. dmuchańce, kolorowe zabawki, balony i popcorn. Konkursy przeprowadzało Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji. Na chętnych czekała bezpłatna grochówka oraz kawa i herbata. Na scenie oprócz orkiestry Torpeda, wystąpiła wokalistka Agata Sowa oraz jej podopieczne Kalina Kortas i Julia ziółkowska, a repertuar muzyki biesiadnej zaprezentowała Gdańska Orkiestra Ogrodowa.