Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Powstał projekt specustawy o moście
Nasz Tczew

Powstał projekt specustawy o moście

Posłanki Agnieszka Pomaska i Małgorzata Chmiel zaprezentowały projekt specustawy na temat Mostu Tczewskiego, który wkrótce zostanie złożony w Sejmie. Podczas konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki posłanki zapowiedziały, że będą przekonywać posłów innych ugrupowań, w tym z Prawa i Sprawiedliwości, do przyjęcia specustawy, która zagwarantowałaby odbudowę mostu w historycznym kształcie oraz stworzenie na nim filii Muzeum II Wojny Światowej.

W ostatnich dniach coraz głośniej jest o tym, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniem, które zagwarantowałoby dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego ze środków centralnych. Szczegóły nie są nadal znane, ale poseł Kazimierz Smoliński oraz radni powiatowi z PiS wstępnie mówią o tym, że będzie to rozwiązanie, które spodoba się mieszkańcom. Społecznicy spodziewali się, że konkrety zostaną ujawnione jeszcze w czerwcu. Wcześniejszy ruch wykonała jednak Platforma Obywatelska. Partia opozycyjna w czwartek zorganizowała konferencję na tle niedokończonego Mostu Tczewskiego z udziałem przewodniczącego Borysa Budki. Społecznicy przekazali liderowi PO książkę o historii mostów.

Przypomnijmy, że pomysł na wykorzystanie specustawy w celu uratowania Mostu Tczewskiego jest autorstwa samych inicjatorów akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. Posłowie PO jako pierwsi podchwycili ten pomysł i go zrealizowali.

Przygotowany przez posłankę Małgorzatę Chmiel projekt zakłada przejęcie należącego do samorządu mostu przez Skarb Państwa, a następnie jego odbudowę, przywrócenie ruchu i otwarcie w portalu wjazdowym Muzeum Obrony Mostu w Tczewie, który stanowiłby oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ustawa zakłada analogiczne rozwiązania co specustawa PiS o półwyspie Westerplatte. Różnica polega na tym, że rozwiązanie dotyczące Westerplatte nie zostało poparte przez władze Gdańska, z kolei samorząd powiatu tczewskiego popiera pomysł specustawy na temat Mostu Tczewskiego.

Posłanki PO będą próbowały przekonać do specustawy posłów innych opcji, w tym Prawo i Sprawiedliwość. Platforma wyprzedziła oczekiwaną deklarację rządu i powiedziała „szach”. Pytanie, na czym będzie polegał „szach mat” w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości. Rządzące ugrupowanie z reguły odrzuca projekty ustaw autorstwa PO. Wiele zależy od posłów z Pomorza, którzy jesienią ubiegłego roku zadeklarowali poparcie specustawy.

Aby specustawa mogła zostać złożona w Sejmie, musi się pod nią podpisać przynajmniej 35 posłów. We wrześniu ubiegłego roku poseł Kazimierz Smoliński zadeklarował, że będzie skłonny ją podpisać.

Na odbudowę Mostu Tczewskiego wydano dotąd 70 mln zł, a potrzeba jeszcze ok. 200 mln. Zarówno PO jak i PiS w trakcie swoich rządów przeznaczyły z rezerwy subwencji ogólnej miliony zł.