W Fabryce Sztuk otwarto wystawę krzyże i kapliczki przydrożne.
W Fabryce Sztuk otwarto wystawę etnograficzną zatytułowaną „Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni”.
Na wernisażu w Fabryce Sztuk było bardzo tłoczno. Złożony temat wystawy zainteresował wiele osób, sporo gości przyjechało z odległych rejonów naszego kraju.
Krzyże i kapliczki przydrożne to przykłady małej architektury sakralnej, które są nieodzownym elementem naszego krajobrazu, usiane w lasach, na polach i łąkach oraz przy drogach zdobią krajobraz. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że kapliczki i krzyże były budowane na konkretnych, ściśle określonych miejscach oraz w ścisłe określonym celu.
Wystawa pokazuje urok tych dzieł, ale też zmusza do refleksji nad stanem kapliczek, krzyży przydrożnych. Ekspozycja prezentuje różnorodne tematy ikonograficzne, ale łączy je jedno – piękno i wyjątkowy charakter wydłubanych w drewnie figur. Wystawie towarzyszy publikacja zatytułowana Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni autorstwa komisarza wystawy Kamili Gilmeister. Na ekspozycji znalazły się eksponaty wypożyczone z wielu muzeów z całej Polski: oraz zbiorów prywatnych Kamili Gillmeister, a także Jerzego Kamińskiego i Marka Zagórskiego.
Wystawę można zwiedzać na I piętrze głównego gmachu Fabryki Sztuk do 30 listopada.