W środę tczewianie mieli okazję spotkać się ze znanym na całym świecie Ryszardem Karczykowskim – urodzonym w Tczewie polskim tenorem, pedagogiem, profesorem sztuk muzycznych, jednym z najwybitniejszych śpiewaków światowych scen operowych i Honorowym Obywatelem Miasta Tczewa. Tego dnia na osiedlu Zatorze odsłonięto pamiątkową tablicę.
Profesor Ryszard Karczykowski urodził się w 1942 roku w Tczewie. Pierwsze lata swojego życia spędził w domu przy ulicy Kruczej 18 na osiedlu Zatorze, popularnie nazywane Kozen Viertel. To właśnie w tym miejscu w środę słynny tenor odwiedził swój dawny dom i spotkał się z członkami rodziny i dawnymi sąsiadami. Była to okazja do odsłonięcia pamiątkowej tablicy.
Tenor wraz ze swoją żoną Elżbietą przyjechał do Tczewa na zaproszenie prezydenta. Artysta nie krył wzruszenia podczas spaceru po osiedlu, na którym spędził swoją młodość i gdzie po raz pierwszy uwidocznił się jego talent. Tenor przekazał mieszkańcom swoje przesłanie.
Od 2016 roku sala widowiskowa w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie nosi imię prof. Ryszarda Karczykowskiego. To właśnie w tym miejscu odbyła się dalsza część spotkania z tenorem, która była związana z 60-leciem jego pracy artystycznej. We wrześniu 1961 roku młodego artystę przyjęto do Chóru Opery Bałtyckiej. Następnie Karczykowski studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku, a później także w Berlinie. W trakcie swojej kariery śpiewał w operach na całym świecie i był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Od wielu lat prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i w Japonii oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych.
W trakcie wydarzenia prezydent Tczewa przekazał tenorowi prezent – archiwalne oraz współczesne zdjęcia osiedla Zatorze, natomiast starosta wręczył pamiątki związane z powiatem. Z kolei profesor przekazał prezydentowi pamiątkę, którą niegdyś otrzymał w Korei. Tenor chce, aby pozostała ona w Tczewie.