W tym roku w Tczewie pojawiły się kolejne budki lęgowe, które ułatwiają ptakom wychowanie potomstwa. Pasjonata ornitologii Artura Mikołajskiego zapytaliśmy, na czym polega jego społeczna praca na rzecz ptaków i na jakie przyrodnicze ciekawostki można natrafić zarówno w Parku Miejskim jak i na skwerze na osiedlu Witosa.
Artur Mikołajski to mieszkaniec Tczewa, który pasjonuje się przyrodą, a zwłaszcza ornitologią. Od wielu lat pomaga ptakom nie tylko przetrwać, ale i zwiększyć ich liczebność. W tym celu niezbędne są budki lęgowe. Co prawda zostały one zakupione ze środków miasta, ale to nie urzędnicy się nimi opiekują, a właśnie Artur.
Artur Mikołajski opiekuje się łącznie około pięćdziesięcioma budkami zawieszonymi zarówno w Parku Miejskim jak i na skwerze na osiedlu Witosa. Jego społeczna praca zaczyna się już zimą, kiedy musi budki wyczyścić, aby przygotować je na kolejny sezon.
W tczewskim parku latają nie tylko ptaki i owady. Nie każdy mieszkaniec zdaje sobie sprawę, że w parku można natrafić również na nietoperze. Artur Mikołajski chciałby i tym zwierzętom zapewnić budki. Dzięki większej liczbie nietoperzy udałoby się zmniejszyć liczbę nocnych owadów. Miłośnik ornitologii chwali Park Miejski w Tczewie z powodu bioróżnorodności. Stwierdzono w nim prawie 40 różnych gatunków ptaków.
Widzów Telewizji Tetka zapraszamy do obejrzenia dłuższej rozmowy z pasjonatem ornitologii, podczas której pytamy go również o to, jak powinniśmy traktować jaskółki czy gołębie, zasiedlające nasze parapety czy balkony. Dłuższą rozmowę można zobaczyć na antenie Tetki.