Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Tczewskie kino zostało zamknięte
Nasz Tczew

Tczewskie kino zostało zamknięte

Po dziesięciu latach funkcjonowania tczewskie kino zostało zamknięte. Według sieci Helios powodem jest wypowiedzenie umowy najmu przez właściciela Galerii Kociewskiej. Właściciel z kolei uspokaja i informuje, że kino nie zniknie z obiektu. Nie wiadomo jedynie, kto będzie operatorem – ten dotychczasowy czy zupełnie nowy.

Tczewianie nie tak wyobrażali sobie świętowanie dziesięciolecia pierwszej i dotąd jedynej galerii handlowej w mieście. Tuż przed długim weekendem do Tczewa dotarła niepokojąca wiadomość o zamknięciu jedynego tczewskiego kina. Spółka Helios przesłała do naszej redakcji taki oto komunikat:

HELIOS: „Z przykrością informujemy, iż w związku z faktem wypowiedzenia umowy najmu przez właściciela Galerii Kociewskiej z dniem 17 czerwca kino Helios w Tczewie zaprzestanie swojej działalności. Mimo podjętych prób nie osiągnęliśmy porozumienia z operatorem galerii w kwestii kontynuacji współpracy”.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że tczewskie kino było rentowne i sieć nie zamierzała go zamykać. Skutki wypowiedzenia umowy najmu można było odczuć już od piątku, kiedy to w kinie nie został wyemitowany żaden film. Tego dnia swoje uspokajające oświadczenie przesłał nam właściciel Galerii Kociewskiej, czyli Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych INBAP.

INBAP: „Uprzejmie informujemy, że działalność kina w Galerii Kociewskiej będzie utrzymana i wkrótce zostanie ponownie otwarte przez obecnego bądź nowego operatora. Pragniemy tym samym uspokoić mieszkańców Tczewa oraz okolic, którzy obawiają się utraty jedynego kina w mieście. Prosimy o cierpliwość oraz wyrozumiałość. O szczegółach poinformujemy wkrótce”.

Prezydent Tczewa nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez spółkę Helios i fundusz INBAP, jednak zabrał głos w tej ważnej dla mieszkańców sprawie. Na Facebooku pojawił się komunikat o następującej treści:

Prezydent Mirosław Pobłocki: „Rozmawiałem przed chwilą z właścicielem galerii w sprawie kina. Potwierdził trudne rozmowy z operatorem, który wykorzystując zakończenie 10-letniego okresu umowy, próbuje wynegocjować lepsze warunki dla siebie. Jednocześnie zadeklarował, że kino pozostanie. Najwyżej może zmienić się operator”.

Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że to właściciel galerii miałby mieć wygórowane oczekiwania względem najemców. Świadczyć o tym miałyby nie tylko problemy kina, ale i pustki w obiekcie powstałe po wyprowadzeniu się np. całej gastronomii. Czekamy na wyjaśnienie tej kwestii ze strony funduszu INBAP. Z kolei sieć kina w piątek przesłała nam drugi komunikat, który wskazuje, że ostateczne opuszczenie galerii przez Heliosa nie jest jeszcze przesądzone.

HELIOS: „W piątek 17 czerwca strony podjęły kolejną próbę porozumienia się odnośnie zasad, na których możliwa byłaby dalsza współpraca. Do czasu zakończenia tych rozmów powstrzymamy się od komentowania sprawy”.

Na portalach społecznościowych mieszkańcy masowo wyrażają swoje obawy związane z zamknięciem kina. Napotkani przez nas podczas festynu tczewianie również.

W najbliższych dniach ma zapaść ostateczna decyzja odnośnie obecności Heliosa w Tczewie.