Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

skrzypki koncert
Kultura Nasz Tczew

Integracja i zabawa wielkiej skrzypcowej orkiestry

W sali Centrum Kultury i Sztuki odbyła się XIV edycja warsztatów skrzypcowych. Jej zwieńczeniem był koncert zatytułowany “Hity z violinkowej płyty”, w którym wystąpiło blisko 70 uczniów 9 szkół muzycznych.

Warsztaty skrzypcowe to inicjatywa nauczycielek z Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Janiny Garści w Tczewie – Aldony Śmietańskiej, Krystyny Dettaff-Czocher i Marty Kołodziejskiej-Kacprzak. Pomysł podchwyciły nauczycielki klas skrzypiec z innych pomorskich placówek. Zauważyły one, że ich podopieczni potrzebują integracji i zabawy, a nie tylko rywalizacji w konkursach dla wyróżniających się dzieci. Pierwsza edycja odbyła sie 2006 roku w Pelplinie. Po raz czternasty, wielką skrzypcową orkiestrę złożoną z uczniów ze szkół muzycznych z Tczewa, Pelplina, Pucka, Kartuz, Kościerzyny, Malborka, Trójmiasta i Iławy można było usłyszeć w naszym mieście.

Najpierw przez kilka miesięcy dzieci ćwiczyły indywidualnie kilkanaście utworów. W finałowym dniu warsztatów od rana w Centrum Kultury i Sztuki odbywały się próby wspólne, by po południu zaprezentować koncert “Hity z violinkowej płyty”.

Zespołem dyrygowała Danuta Kowalczuk z Kartuz, a akompaniował na fortepianie Filip Grzelachowski. Autorką scenariusza całego koncertu, zarazem prowadzącą, była Krystyna Detlaff-Czocher. Wielka orkiestra złożona z blisko 70 skrzypków i ich nauczycielek łącznie zagrała 16 utworów. Skrzypkowie zaprezentowali nie tylko swoje muzyczne umiejętności, ale też aktorskie. Koncert był również wielkim przeżyciem dla widzów, którzy nie szczędzili młodym artystom braw, często często wspierali ich klaszcząc do rytmu.