Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Śpiewali o polskości Pomorza
Nasz Tczew

Śpiewali o polskości Pomorza

W Centrum Kultury i Sztuki odbyło się wydarzenie kończące 6. Kongres Kociewski. Mowa o wystawie i koncercie „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza”, które opowiadają o burzliwej historii naszego regionu. W ramach wydarzenia na scenie CKiS wystąpił m.in. Darek Malejonek, Ania Rusowicz i Marika.

Na początku tego roku została wydana książka „Polskość Pomorza” autorstwa Krzysztofa Kordy, Przemysława Zielińskiego oraz Lecha Zdrojewskiego. Rozwinięciem tej publikacji jest wystawa wielkoformatowa, która towarzyszyła zakończeniu 6. Kongresu Kociewskiego. We wtorek wystawa została uroczyście otwarta przez m.in. wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosława Sellina. Od środy tablice wypełnione informacjami o polskości Pomorza można oglądać na placu między dworcem PKP a galerią handlową. W następnych miesiącach będzie ona prezentowana w kilku miejscowościach Pomorza.

Po uroczystym otwarciu wystawy przyszedł czas na pokaz filmu pt. „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” w reżyserii Michała Szymanowicza oraz na koncert, który przypomniał walki Pomorzan, a konkretnie Kociewiaków, Powiślan, czy Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, o ich integralnej przynależności do Polski i Polaków, a jednocześnie o odrębności kulturowej. Na scenie CKiS pojawił się m.in. Darek Malejonek, Ania Rusowicz, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Mona oraz Jędrzej Kodym Kodymowski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez m.in. Ministerstwo Kultury i Fundację Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.