Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych, który wywołał wiele kontrowersji. Głównym jej źródłem jest jeden z dostępnych podręczników, który według krytyków miałby zawierać treści krzywdzące niektóre grupy społeczne. Okazuje się, że żadna szkoła w Tczewie nie zdecydowała się korzystać z tego podręcznika.
Od 1 września Historii i teraźniejszości, czyli HiT-u, uczą się uczniowie liceów ogólnokształcących i techników. W chwili obecnej trzy podręczniki do tego przedmiotu zostały dopuszczone do użytku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Mowa o książce autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego wydawnictwa Biały Kruk, a także o podręczniku WSiP, czyli Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz wydawnictwa SOP Oświatowiec Toruń. Pierwszy z nich wywołał liczne kontrowersje. Według krytyków książka profesora Roszkowskiego zawiera treści krzywdzące m.in. dzieci urodzone za pomocą metody in vitro oraz ateistów, feministki i przedstawicieli mniejszości, a także zawiera drastyczne zdjęcia zwłok ofiar różnych wydarzeń. Okazuje się, że w Tczewie żadna szkoła ponadpodstawowa na zajęciach z HiT-u nie będzie korzystała z kontrowersyjnego podręcznika. Starosta, którego urząd nadzoruje większość szkół średnich na terenie powiatu, zapewnia, że placówki same decydują o wyborze książek.
W internecie powstała interaktywna mapa o nazwie „Szkoła wolna od HiT-u”. Zaznaczono na niej placówki, w których nie wybrano podręcznika profesora Roszkowskiego. Na tej liście znajduje się I i II LO w Tczewie, Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Zespół Szkół Technicznych. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że z kontrowersyjnej książki nie będą również korzystać uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych, z Zespołu Szkół Branżowych oraz z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Kilka tczewskich szkół średnich będzie korzystać z podręcznika WSiP, ale są też i takie, które nie będą korzystać z żadnego, ponieważ to nauczyciele przygotowują materiały dla uczniów. Taka sytuacja ma miejsce w liceum katolickim oraz w Zespole Szkół Branżowych. Podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych został zatwierdzony m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym. O dokonanym wyborze mówi nowa dyrektor placówki. W I LO zajęcia z HiT-u prowadzi m.in. Anna Urban.
Ministerstwo uważa, że młodzież szkolna często kończyła edukację w zakresie historii na II wojnie światowej, przez co nie zna historii współczesnej, która ukształtowała teraźniejszość. Nauczycielka przedmiotu przekonuje, że HiT jest w szkołach potrzebny.
W kolejnych latach historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie, obejmując kolejne roczniki.