Na stronie BIP urzędu miejskiego pojawił się komunikat o rozstrzygnięciu przetargu na sprzedaż blisko 3-hektarowej nieruchomości przy drodze krajowej numer 91. Zgłosił się jeden podmiot, który wpłacił wadium i zaproponował kwotę blisko 15 milionów złotych. To firma Retail Invest 18, inwestująca w Polsce w parki handlowe.
Niespełna trzyhektarowa działka, roboczo nazywana przez urzędników i mieszkańców jest prochownią, bowiem w okresie międzywojennym funkcjonował tu skład broni jednostki wojskowej. W pierwszych dniach II wojny światowej Niemcy więzili tu tczewian i dokonywali również egzekucji.
Nieruchomość znajduje się przy ulicy czerwonego Kapturka, na rogu al. Solidarności i al. Kociewskiej, oddzielona jest od południa łącznicą kolejową. Plan zagospodarowania przestrzennego określa dla tego obszaru rozmieszczenie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych, a przeznaczeniem uzupełniającym są inne usługi takie jak gastronomiczna, stacja paliw, czy garaż wielopoziomowy.
Tydzień po ustnym nieograniczonym przetargu na stronie BIP Urzędu Miejskiego pojawiła się informacja, że przetarg wygrała za kwotę 14 milionów 907 tysięcy firma Retail Invest 18 z Warszawy. Władze Tczewa do momentu podpisania aktu notarialnego odmawiają komentarzy. W mediach można znaleźć informacje, że to firma zaangażowana w budowę dużych i średniej wielkości parków handlowych. Retail Invest należy do grupy Falcon Investment Management, czyli firmy mającej w swoim portfolio dużo zadań w całej Polsce. W tym roku otrzymała pozwolenie na budowę centrum handlowego o powierzchni 14 tys metrów kwadratowych w Dzierżoniowie na Śląsku na nieruchomości 5-hektarowej. Falcon realizuje również w konsorcjum z innym partnerem największy park handlowy w Koszalinie.
Poprosiliśmy o potwierdzenie czy firma Falcon Investment Managment jest zainteresowana inwestycją w Tczewie, ale jeszcze nie otrzymaliśmy informacji.