Znamy oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu, które okazały się bardzo zbliżone do sondażowych. Wybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, ale to Koalicja Obywatelska będzie współrządzić wraz z Trzecią Drogą i Nową Lewicą. Jedynym tczewskim posłem ponownie będzie Kazimierz Smoliński z PiS. Koalicja Obywatelska wprowadzi do Sejmu wicestarostę starogardzkiego Patryka Gabriela.
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne, ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do Sejmu 194 posłów, Koalicja Obywatelska 157, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a Konfederacja 18. Najprawdopodobniej nowy rząd stworzy koalicja składająca się z 248 posłów. W jej skład wejdą politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. W okręgu gdańskim, do którego należy powiat tczewski, do podziału było 12 mandatów. W poprzednich wyborach 6 z nich przejęła KO, 4 PiS i po jednym Lewica i Konfederacja. Obecnie sytuacja się zmieniła. KO utrzymała 6 mandatów, PiS i Konfederacja straciły po jednym, co oznacza, że żaden poseł w gdańskim okręgu nie będzie reprezentował Konfederacji. Lewica utrzymała swój jeden mandat, a nowością są dwa mandaty dla Trzeciej Drogi.
Koalicja Obywatelska wprowadzi do Sejmu trzech dotychczasowych posłów i trzech nowych. Na ul. Wiejskiej ponownie zasiądzie Agnieszka Pomaska z wynikiem ponad 83 tysięcy głosów, Piotr Adamowicz oraz Jarosław Wałęsa. Pozostała nowa trójka to dotychczasowi samorządowcy: prezydent Sopotu Jacek Karnowski, wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel. Do Sejmu nie udało się ponownie wejść Małgorzacie Chmiel i Jerzemu Borowczakowi. Z kolei poseł Sławomir Neumann tym razem nie startował.
Prawo i Sprawiedliwość utraciło w okręgu gdańskim jeden mandat. Do Sejmu ponownie wchodzi Kacper Płażyński z rekordowym wynikiem ponad 100 tysięcy głosów, poseł z Tczewa Kazimierz Smoliński z życiowym rekordem ponad 16 tysięcy głosów oraz Jarosław Sellin, który o zaledwie 100 głosów wyprzedził posła Tadeusza Cymańskiego. W efekcie ten ostatni tym razem nie dostał się do Sejmu.
Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe, wprowadzi w okręgu gdańskim dwóch posłów. Będzie to parlamentarna debiutantka Agnieszka Buczyńska, czyli sekretarz generalny partii Polska 2050 oraz dotychczasowa posłanka Magdalena Sroka popierana przez PSL. Lewica utrzymała swój jeden mandat w okręgu gdańskim. Tym razem w wyborach nie kandydowała dotychczasowa posłanka Beata Maciejewska. Jej miejsce zajmie Katarzyna Kotula. Jeśli chodzi o Konfederację, to partia utraciła swój jedyny mandat. Do Sejmu ponownie nie wejdzie poseł Michał Urbaniak. Dodajmy, że w skali całego województwa pomorskiego najwięcej głosów otrzymała posłanka Barbara Nowacka z KO z wynikiem niemal 140 tysięcy głosów, która kandydowała w okręgu gdyńskim.
W Senacie na stu senatorów 41 przypadnie Koalicji Obywatelskiej, 34 Prawu i Sprawiedliwości, 11 Trzeciej Drodze, 9 Lewicy, a 5 mandatów będzie należało do senatorów niezależnych. W efekcie demokratyczna opozycja będzie dysponować większością wynoszącą 66 senatorów, czyli o 15 więcej niż obecnie. Senatorem, którego wybrali mieszkańcy powiatu tczewskiego, starogardzkiego i gdańskiego ponownie będzie polityk Koalicji Obywatelskiej Ryszard Świlski, który otrzymał niemal 57% głosów.
W skali całego województwa pomorskiego zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem niemal 42 procent. W Tczewie KO zdobyła prawie 38 procent poparcia, a w gminie Tczew 34 procent. W pozostałych gminach powiatu tczewskiego zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Zarówno w Pelplinie jak i Gniewie PiS osiągnął wynik niemal 38 procent, w gminie Subkowy 36 procent, a w gminie Morzeszczyn najwięcej, bo niemal 44 procent. Jeśli chodzi o sąsiadów Tczewa, to w Starogardzie Gdańskim mamy do czynienia niemal z remisem PiSu i KO na poziomie 35 procent z minimalną przewagą KO wynoszącą 0,6 procenta. Z kolei w Malborku zdecydowanie wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 41 procent. Podobnie było w Gdańsku, gdzie partia Donalda Tuska uzyskała niemal 47 procent poparcia.
Ostateczna, ogólnopolska frekwencja w wyborach wyniosła ponad 74 procent. W województwie pomorskim było to 75 procent, w powiecie tczewskim 70,5 procenta, a w samym Tczewie 73,6%. Rekord w województwie pomorskim padł w Gdańsku, gdzie do urn poszło 81,5 procent uprawnionych. W przypadku ogólnokrajowego referendum rządzący ponieśli ogromną porażkę. Z karty referendalnej w całej Polsce skorzystało zaledwie 41 procent wyborców. W Tczewie ta liczba była jeszcze niższa, bo wyniosła zaledwie 35%. W efekcie referendum jest niewiążące.