W Polsce coraz częściej zdarzają się oszustwa związane z wyłudzeniem danych. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości, można skorzystać np. z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. Swój PESEL można zastrzec również w urzędzie miasta lub gminy lub w serwisie mObywatel.
Od 1 czerwca instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej. To oznacza, że jeśli mieszkaniec zastrzeże swój PESEL, przestępcy nie będę mogli go wykorzystać do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki na cudze dane. Instytucja finansowa, która udzieli tego typu kredytu, nie będzie mogła dochodzić z tego tytułu roszczeń wobec ofiary przestępstwa. To czy numer PESEL jest zastrzeżony będą sprawdzać także notariusze i operatorzy telekomunikacyjni. O szczegółach mówi przedstawicielka Ministerstwa Cyfryzacji.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało w serwisie YouTube filmik z instrukcją informującą, jak można łatwo zastrzec, a później odblokować PESEL za pomocą aplikacji mObywatel 2.0.
Ważne jest to, że osoba, która zastrzegła swój numer nadal może pójść do lekarza, zrealizować receptę, kupić bilety lotnicze, załatwić sprawę w urzędzie, czy głosować w wyborach. W usłudze Zastrzeż PESEL można sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status. Zarówno zastrzeżenie PESEL jak i cofnięcie tego zastrzeżenia są bezpłatne.
Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że warto mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru, nawet jeśli go zna.