Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Autobusy Gryfa zostają na kolejny rok
Nasz Tczew

Autobusy Gryfa zostają na kolejny rok

Wiadomo już, jaki przewoźnik będzie obsługiwał darmową komunikację miejską od września. Nadal będzie to spółka Gryf, z którą ZUK podpisało umowę na kolejny rok. Prócz bezpłatnych przejazdów nowością będzie odmłodzony, trzydrzwiowy tabor, więcej kursów w godzinach szczytów oraz dodatkowe autobusy przegubowe.

W czerwcu miastu nie udało się rozstrzygnąć przetargu na świadczenie usług komunikacyjnych, który zakładał podpisanie umowy na 27 miesięcy. W zamian Zakład Usług Komunalnych zaproponował trzem uczestnikom anulowanego przetargu negocjacje. Ich efektem jest to, że obecny przewoźnik, czyli Gryf, pozostanie na ulicach Tczewa jeszcze przez przynajmniej rok. Zapowiedzianą już kilka miesięcy temu nowością będzie to, że od 1 września komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, czy posiadania Karty Mieszkańca. Pojawią się oczekiwane przez tczewian młodsze autobusy i do tego trzydrzwiowe. O innych nowościach oraz o przebiegu negocjacji mówi dyrektor ZUK-u. Spytaliśmy dyrektora ZUK-u o konkretną kwotę w milionach złotych, jaką w skali roku miasto zapłaci Gryfowi za świadczenie usług. Przemysław Boleski nie chce podać takiej liczby.

Przy okazji ZUK informuje, że autobusy linii nr 4 powrócą na dopiero co otwarty wiadukt przy Zatorzu we wrześniu. Istniejący przystanek przy ul. Mostowej na wysokości dawnego Gimnazjum nr 2 zostanie przeniesiony o około 30 metrów w kierunku wiaduktu.

Anulowany w czerwcu przetarg zakładał świadczenie usług przez 27 miesięcy. Następnie ZUK miał ogłosić przetarg na 10 lat. W związku z tym, że podpisano z Gryfem roczną umowę przeciwzakłóceniową, przetarg 10-letni zostanie przyspieszony. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to długi kontrakt mógłby zacząć obowiązywać 1 września przyszłego roku.

Dodajmy, że Urząd Miejski i spółka Gryf proszą osoby, które płacą za przejazd komunikacją miejską za pomocą Karty Miejskiej lub Karty Mieszkańca, o wykorzystanie zgromadzonych środków do końca sierpnia. Te, które nie zostaną wykorzystane, będzie można wypłacić u przewoźnika, czyli Gryfa. Informacje o warunkach i procedurze zwrotu pozostałych środków pieniężnych, zostaną przekazane w późniejszym terminie.