W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisane zostały umowy o przystąpieniu do pilotażu tak zwanego wspólnego biletu dla Pomorza. Umowy podpisali przedstawiciele Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gdańskiego oraz urzędu marszałkowskiego – organizatorzy przewozów kolejowych na terenie województwa.
Nabierają już tempa prace związane z biletem metropolitalnym. Organizatorzy przewozów kolejowych na terenie województwa, czyli przedstawiciele Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gdańskiego oraz urzędu marszałkowskiego podpisali umowy o przystąpieniu do pilotażu tak zwanego wspólnego biletu dla Pomorza. Wprowadzenie e-biletu ma ułatwić pasażerom korzystanie z różnych rodzajów transportu publicznego: np. tramwaju, pociągu i autobusu z pominięciem kupowania kilku różnych biletów. Pasażer wsiadając do pojazdu będzie musiał mieć przy sobie jedynie urządzenie, które pozwoli systemowi go rozpoznać – może to być aplikacja w telefonie albo specjalna karta. Dalej system będzie działał już sam. Przeliczy przejechane przystanki, dopasuje taryfę, naliczy należne ulgi – odpowiednie dla pojazdów komunikacji autobusowej czy dla pociągów, a następnie podsumuje opłaty.
E-bilet będzie upoważniał do podróżowania po Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, ale także za granicą.
Testy systemu rozpoczną się już we wrześniu. Mają one przyzwyczaić podróżnych testerów do nowej technologii. Pomogą również ustalić, czy system łączności działa bez przeszkód, czy jest przyjazny i intuicyjny.
Testowe pojazdy komunikacji publicznej zostaną oznakowane kodami QR. Okazuje się, że spółka InnoBaltica, która odpowiada za realizację i wdrożenie Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności wzorowała się na tczewskich rozwiązaniach.