Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

wystawa kobiety MBP
Nasz Tczew

Bohaterki walki o wolną Polskę

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Projektów Edukacyjnych zapraszają do zapoznania się z wystawą zatytułowaną “Bohaterki dwóch wieków walki o niepodległość”. Plenerowa ekspozycja przed wejściem do biblioteki na Suchostrzygach prezentuje kobiety zaangażowane w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Na wernisażu pojawili się między innymi prezydent i wiceprezydent Tczewa. Najliczniejszą grupą gości były dzieci ze szkoły Podstawowej numer 4, która sąsiadują z filią numer 3 MBP w Tczewie.
Wystawa prezentuje kobiety bohaterki polskiej historii.

Eksponowane są biogramy postaci zaangażowanych w walkę o odzyskanie niepodległości przez Polskę od czasów rozbiorów przez powstania listopadowe, styczniowe, wielkopolskie, lwowskie, śląskie a więc po czasy odzyskania niepodległości i ukształtowanie się granic II Rzeczypospolitej. Prezentowane są również sylwetki kobiet, które włączyły się w różny sposób w walkę podczas drugiej wojny światowej.

Na wystawie prezentowane są m.in. Emilia Plater, Maria Wyslouch, Wanda Krahelska, Aleksandra Szczerbińska, Emilia Liszkowska, Zofia Zawiszanka, Maria Jasielska.
W ekspozycji znalazł się także akcent lokalny – biogram księżniczki tczewskiej Małgorzaty córki Sambora II – królowej Danii, znanej miłośnikom historii średniowiecza w całej Europie.