Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

wtr knybawa
Nasz Tczew

Budują Wiślaną Trasę Rowerową

Zarówno miasto jak i gmina Tczew realizują na swoich terenach odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej – gmina buduje most nad Strugą Subkowską i odcinek od Knybawy właśnie do tego obiektu. Miasto buduje trasę na wale przeciwpowodziowym od strony północnej, a także w ulicy Czatkowskiej.

Wiślana Trasa Rowerowa ma być dużym krajowym produktem turystycznym – szlakiem po obu stronach Wisły od jej źródeł do ujścia. To projekt dofinansowany z funduszy unijnych. Gminy, na których terenach ma przebiegać trasa są uczestnikami tego ambitnego przedsięwzięcia.
Gmina wiejska Tczew odpowiedzialna jest za odcinek trasy od Knybawy do południowej granicy miasta na osiedlu Czyżykowo oraz za odcinek od granicy miasta na północy, czyli na wale od Czatków do granicy z gminą Suchy Dąb (czyli do miejscowości Ptaszniki). Koszt budowy tych dwóch odcinków wraz z miejscem postojowym do wypoczynku w Knybawie, tak zwanym pit stopem, wynosi 2 miliony 600 tysięcy złotych. Dodatkowo gmina wiejska pokryje koszt budowy nowego mostu nad Strugą Subkowską, a to 640 tysięcy złotych. Te zadania wykonuje dwóch wykonawców. Firma Gladpol działa w Knybawie. Wytyczony kraweżnikami jest odcinek od drogi Krajowej nr 22 przy hotelu nad Wisłą do skrzyżowania z ulicą Jesionową w Knybawie. Rowerowa trasa czeka też na wypełnienie w Knybawie w okolicy budowanego mostu nad Strugą Subkowską.

Most buduje firma Roka ze Starogardu Gdańskiego. Usunięto przyczółki starej kładki, teraz pracownicy tworzą nasyp, bo nowy most w porównaniu ze starą kładką będzie usytuowany kilka metrów wyżej, co wynika z norm wyliczanych przez podstawie poziomu wody na tym terenie zalewowym.
Slip dla niedużych jednostek pływających, z którego korzystały też służby mundurowe i ratownicze został zdemontowany, będzie on zgodnie z projektem przeniesiony niedaleko kilkadziesiąt metrów dalej w kierunku ulicy Ceglarskiej czym zajęły się władze miasta. Władze gminy Tczew jeszcze czeka poprowadzenie sporego odcinka trasy rowerowej na wale od Czatków do miejscowości Ptaszniki.
Łącznie na odcinki południowy i północny oraz nowy most gminę Tczew wyda blisko 3 miliony 250 tysięcy złotych, jednak należy przypomnieć, że Wislana Trasa Rowerowa to projekt, który jest dofinansowany z funduszy unijnych.

Ponad 6 milionów złotych, a więc blisko dwa razy więcej w tym roku wyda na Wiślaną Trasę Rowerową miasto. W ciągach dróg miejskich wykonywanie infrastruktury podziemnej, także na skrzyżowaniach sprawia, że zadanie jest bardziej skomplikowane i kosztowniejsze. Przykładowo na Czyżykowie czy na osiedlu Staszica trasa będzie miałą kanalizacje deszczową i oświetlenie. O raport z realizacji inwestycji przez firmę Eurovia zapytaliśmy kierownika Miejskiego Zarządu Dróg Marcina Górnego.