Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Chcą nowego parku nie betonowego getta
Nasz Tczew

Chcą nowego parku, nie betonowego getta

Mieszkańcy bloków sąsiadujących z dawnym dworkiem na Piotrowie chcieliby utworzenia w tym miejscu nowego tczewskiego parku. Jednocześnie sprzeciwiają się wizji ratusza, który planuje utworzyć teren zielony jedynie po północnej stronie dworku, a na działce południowej chce dać możliwość stworzenia w przyszłości zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Mieszkańcy obawiają się, że w ten sposób na osiedlu Bajkowym powstanie betonowe getto.

Osiedle Bajkowe Piotrowo to obszar o powierzchni ponad 70 hektarów. Aktualnie trwa procedura sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Do naszej redakcji zgłosili się liczni mieszkańcy bloków sąsiadujących z dawnym dworkiem Piotrowo, którzy przy okazji zmiany planu proszą ratusz o to, by wokół dworku powstał nowy park miejski – ale nie tylko po północnej stronie zabytku jak planuje to ratusz, ale i w części południowej zwanej majdanem.

Mieszkańców wspierają administratorzy okolicznych budynków. Według mieszkańców deweloper, który kilkanaście lat temu sprzedał im mieszkania zapewniał, że na majdanie nie powstaną budynki. Niewykluczone, że mógł wprowadzić nabywców w błąd, ponieważ już od 2006 roku w obowiązującym planie funkcjonuje zapis umożliwiający budowę na majdanie budynków do maksymalnej wysokości 8 metrów. Taki sam zapis ma się znaleźć w nowym planie miejscowym, czyli żadnych zmian ratusz w tym miejscu nie przewiduje.

Mieszkańcy są zdeterminowani i zamierzają walczyć o teren zielony. W piśmie do prezydenta piszą wprost o tym, że obawiają się powstania betonowego getta. Planowany przez ratusz teren zielony jedynie po północnej stronie dworku to według mieszkańców za mało.

Urząd Miejski poinformował nas, że nie ma możliwości, aby na południe od dworku powstał park. Zgodnie z planem teren zielony dotyczy tylko części północnej. W jutrzejszym wydaniu „Naszego Tczewa” zaprezentujemy obszerne stanowisko ratusza.