Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

nagrobek polskiego strzelca
Nasz Tczew

Chcą odnowić nagrobek polskiego strzelca

Miłośnicy historii Tczewa chcą odnowić nagrobek strzelca Michała Różanowskiego, który zginął krótko przed wybuchem II wojny światowej na granicy Polski i Wolnego Miasta Gdańska. W tym celu zorganizowano zbiórkę pieniędzy.

16 sierpnia 1939 r. w Kolniku, na granicy Polski i Wolnego Miasta Gdańska wartę pełnił 23-letni żołnierz Michał Różanowski z Gorzędzieja. W nocy doszło do wymiany ognia z gdańskimi pogranicznikami, w wyniku której polski żołnierz zginął. Jego ciało spoczęło w grobie w Tczewie. W poniedziałek w Fabryce Sztuk odbył się wykład poświęcony Różanowskiemu.

Śmierć Michała Różanowskiego do dziś jest uznawana za zagadkę. W poniedziałek opowiedział o tym doktor historii Jan Daniluk. Wyniki powtórnej sekcji zwłok wykazały, że w ciele Polaka Niemcy zaszyli różne odpadki.

W serwisie Zrzutka trwa zbiórka pieniędzy na renowację nagrobka Michała Różanowskiego. Dawny Tczew chce uzbierać 6000 zł. Do osiągnięcia tego celu pozostały cztery dni. Jeśli akcja zakończy się sukcesem, to nowy nagrobek pojawi się na tczewskim cmentarzu już pod koniec wakacji.